banner621

25 Temmuz 2021 Pazar

Erbaş,“Çocuklar, insani değerleri ilk olarak aile içerisinde öğrenmektedir”

Erbaş, “Burada önemle ifade edeyim ki, çocukların fiziksel ve duygusal gelişiminde aile kurumunun etkisi son derece büyüktür. Çocuklar, insani değerleri, kültürel mirası ve ahlaki davranış modellerini ilk olarak aile içerisinde öğrenmektedir. Ancak küresel anlamda iletişim ve etkileşimin böylesine çeşitlendiği ve yaygınlaştığı bir dönemde iyi insan yetiştirme sorumluluğunu sadece aileye yüklemek de ciddi bir yanılgıdır”

22 Ekim 2020 Perşembe 23:42
Bu haber 791 kez okundu
Erbaş,“Çocuklar, insani değerleri ilk olarak aile içerisinde öğrenmektedir”
Mevlid-i Nebi Haftası “Peygamberimiz ve Çocuk” temasıyla başlıyor

Mevlid-i Nebi Haftası tanıtım toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Şüphesiz Peygamber Efendimiz, her konuda olduğu gibi, dünya hayatının süsü ve nimeti olan çocuğa yaklaşım noktasında da bizler için en güzel örnek ve yol gösterici bir rehberdir” dedi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hazreti Peygamberin doğumu münasebetiyle düzenlenen 2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası tanıtım toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi.

28 Ekim 2020 Çarşamba gününün Hazreti Peygamberin doğumunun sene-i devriyesi olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle İslam’ın çocuğa bakışını ve Hazreti Peygamberin çocuğa yaklaşımını gündeme alacaklarını ve salgın hastalıkla mücadele hususunda gereken tedbirlere riayet ederek hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti.

Mevlid-i Nebi’nin, esasen Hazreti Peygamberin şahsında insanlığın yeniden doğuşunu, hakikate uyanışını ifade ettiğini kaydeden Başkan Erbaş, “Mevlid-i Nebi; Peygamberimizin sünnet-i seniyyesini anlamak, yüce ahlakını örnek almak ve günümüz dünyasının sorunlarını nebevi referanslardan hareketle çözüme kavuşturmak için önemli bir vesiledir” dedi.

2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması: “Peygamberimiz ve Çocuk”

2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasının “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlediklerini söyleyen Başkan Erbaş, “Zira bugün çocuklarımızın kıymetini idrak etmeye ve onlara karşı sorumluluklarımızı hatırlamaya ihtiyacımız olduğu çok açıktır. Şüphesiz Peygamber Efendimiz, her konuda olduğu gibi, dünya hayatının süsü ve nimeti olan çocuğa yaklaşım noktasında da bizler için en güzel örnek ve yol gösterici bir rehberdir” ifadesini kullandı.

“Yeryüzünde milyonlarca çocuk, merhametten yoksun bir hayata mahkum edilmiştir”

Bugün yeryüzünde milyonlarca çocuğun, şefkatten, merhametten, insaftan ve adaletten yoksun bir hayata mahkum edildiğini kaydeden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Oysa Allah Resûlü sallallahu aleyhi vesellem, çocuklara yönelik her türlü şiddet, baskı, öteleme ve istismarın sıradanlaştığı bir dönemde, çocukların haklarını en üst derecede savunmuş ve bu uğurda en büyük gayret ve mücadeleyi ortaya koymuştur.

‘Küçüklerini sevmeyen, büyüklerini saymayan bizden değildir.’ buyuran sevgili Peygamberimiz, söylediklerini bizzat yaşanan bir hayata dönüştürmüştür. Çocuk hakları konusunda köklü bir değişime imza atmış, zihinlerdeki cehaleti, taassubu ve önyargıları yıkarak kız-erkek fark etmeksizin bütün çocuklara karşı adaleti, merhameti ve şefkatiyle dünyaya örnek olmuştur.”

“Çocuklar, insani değerleri ilk olarak aile içerisinde öğrenmektedir”

Hazreti Peygamberin bir baba, bir eğitimci, bir idareci olarak çocuklara yaklaşımını, onlarla kurduğu iletişimin ilke ve niteliklerini doğru bir şekilde tespit etmenin ve çocukları bu doğrultuda yetiştirmenin önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, “Burada önemle ifade edeyim ki, çocukların fiziksel ve duygusal gelişiminde aile kurumunun etkisi son derece büyüktür. Çocuklar, insani değerleri, kültürel mirası ve ahlaki davranış modellerini ilk olarak aile içerisinde öğrenmektedir. Ancak küresel anlamda iletişim ve etkileşimin böylesine çeşitlendiği ve yaygınlaştığı bir dönemde iyi insan yetiştirme sorumluluğunu sadece aileye yüklemek de ciddi bir yanılgıdır” diye konuştu.

Çocukların ihtiyaçları, sağlığı, eğitimi, himayesi, güvenli ve huzurlu bir geleceğe hazırlanması hususunda toplumun bütün fertlerine ve kurumlarına büyük görevler düştüğünün altını çizen Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bilhassa siber suçlar, terör örgütleri, bağımlılık tacirleri gibi çağın tehdit ve tehlikelerinden çocuklarımızın korunması, istismarların önüne geçilmesi; eğitimden emniyete, sivil toplumdan medyaya kol kola çalışmayı zorunlu kılmaktadır.

“Yayınlarımızda çocuklarımızı ve aile değerlerimizi özenle korumalıyız”

Bu hususta özellikle medya kuruluşlarımızdan daha büyük bir hassasiyet beklediğimi ifade etmek isterim. Çünkü medya, bugünü okuma ve geleceği şekillendirme konusunda en etkin iletişim gücünü ve en önemli imkanı temsil etmektedir. Bu bakımdan yayınlarımızda çocuklarımızı ve aile değerlerimizi özenle korumamız gerektiğini asla aklımızdan çıkarmayalım.

Unutmayalım ki manevi değerler ve toplumsal ahlak hiçe sayılarak yapılan yayınlar, nesillerin ve milletlerin geleceğini ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Söz konusu yayınların kitlelerce alıcı bulması, onların doğru olduğunu göstermeyeceği gibi sorumlularına da haklı bir bahane sunmaz.”

“Çocukların istismara maruz kaldığı bir çağ, insanlık sınavını kaybetmiştir”

Başkan Erbaş, çocukları öz değerlerle besleyerek, tarih ve ilmi derinliğimize aşina bir nesil inşa etmenin sorumluluğuyla hareket edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Açıkça ifade etmeliyim ki, çocukların ötelendiği, ihmale ve istismara maruz kaldığı, temel haklarından mahrum edildiği, hatta sadece kız evlat olduğundan dolayı ayrıma tabi tutulduğu bir çağ, merhamet ve insanlık sınavını kaybetmiştir.

Ayet-i kerimeyi hatırlayalım, ‘onlardan birisine bir kız çocuğu haberi verildiği zaman yüzü utançtan simsiyah kesilirdi.’ Yani biz o çağa, cahiliye çağı diyoruz da bugün aynı anlayışı taşıyan insanları nasıl affedebiliriz? Aynı cahiliyeyi o da taşıyor. O özelliği, o duyguyu demek ki 14 küsur asır sonraya taşıyabilen insanlar hala var. Bu çağa nasıl merhamet çağı diyebiliriz?

Çocukları mutsuz ve sahipsiz bir ev, şehir, ülke, dünya, rahmetten, bereketten ve nice güzellikten mahrum kalmıştır.”“26 Ekim 2020 Pazartesi günü, ‘Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı’nı gerçekleştireceğiz”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle İslam’ın çocuğa bakışını ve Hazreti Peygamberin çocuğa yaklaşımını etraflıca gündeme alacaklarını, salgın hastalıkla mücadele hususunda gereken tedbirlere riayet ederek hafta boyunca ülke genelinde ve uluslararası boyutta çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirten Başkan Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle, Hazreti Peygamberin çocuğa ve çocukluğa dair çizdiği ufkun hakkıyla anlaşılması için gayret edeceklerini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili bilgiler veren Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 26 Ekim 2020 Pazartesi günü saat 14:00’te Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı’nı gerçekleştireceğiz.

28 Ekim 2020 Çarşamba günü de Ankara Kocatepe Camii’nde düzenleyeceğimiz “Mevlid Kandili Programı” Diyanet Televizyonumuzdan canlı olarak yayımlanacaktır.

6-8 Kasım 2020 tarihleri arasında Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu düzenleyeceğiz. Salgın sebebiyle söz konusu sempozyum online olarak gerçekleştirilecektir. Bu sempozyumda Kur’an’ın ışığında ve Peygamberimizin örnekliğinde çocuğun hakları, eğitimi, çocukla iletişim ve çocuğu kuşatan güncel sorunlar bütün boyutları ile ele alınacaktır inşallah.

Mevlid-i Nebi Haftası için özel olarak hazırladığımız web sitesinin mevlidinebi.diyanet.gov.tr erişime açıldığını; söz konusu sitede “Peygamberimiz ve Çocuk” temasına yönelik yazılı ve görsel materyallerin vatandaşlarımızın istifadesine sunulduğunu ifade etmek isterim.

Hafta münasebetiyle hazırladığımız “Peygamberimiz ve Çocuk” adlı bir tema kitabımızın yanı sıra Diyanet Aylık Dergi, Diyanet Çocuk Dergisi ile Aile Dergisi Ekim ayı sayılarını çocuklarımıza ayırdık. Hafta boyunca Diyanet TV ve radyolarında da konuyla alakalı pek çok programa yer verilecektir inşallah.

“‘Asr-ı Saadet’ radyo tiyatrosu, Diyanet Radyo ve Diyanet Risalet Radyo’da yayına giriyor”

Burada bir müjdeyi de yine sizlerle paylaşmak isterim; Peygamber Efendimizi anlamak ve onun güzide ashabını tanımak amacıyla hazırladığımız, “Karanlıktan Aydınlığa Asr- Saadet” ismiyle radyo tiyatrosu, ülkemizde bir ilk olarak bu hafta dinleyicileriyle buluşmaya başlayacaktır. 160 bölümden oluşan Asr-ı Saadet radyo tiyatrosu, 27 Ekim 2020 Salı gününden itibaren Diyanet Radyo ve Diyanet Risalet Radyo’da yayına girecektir inşallah. Dünyada bir benzeri olmayan bu çalışma, TRT’nin de desteğiyle çocuklarımız için çizgi film formatında da hazırlanacak ve televizyon çekimleri yapılacaktır.”

Taşra teşkilatlarında da ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ bağlamında vaazlar, konferanslar, sohbetler, söyleşiler, kompozisyon ve şiir yarışmaları gibi pek çok faaliyetin ve sosyal medya araçları üzerinden nice etkinliklerin yapılacağını söyleyen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Göz aydınlığımız olan çocuklarımızın, nebevi ilke ve değerler ekseninde yetişerek huzurlu bir hayatın, ideal bir toplumun ve daha güzel bir dünyanın teminatı olmasını temenni ediyor, haftamızın dünyanın birçok yerinde mazlum ve masum çocukların kurtuluşuna medar olacak azim ve gayreti kuşanmamıza vesile olmasını diliyorum.

Mevlid-i Nebi Haftamızı milletimiz ve İslam âlemi için hayırlı ve mübarek kılmasını; iyilik, takva ve güzel ahlakla bezeli bir hayatı bize ve çocuklarımıza bahşetmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Mevlid-i Nebi Haftamız feyizli, bereketli ve mübarek olsun.”

Programda, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla hazırlanan sinevizyon ve kısa filmler gösterildi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV