banner582

banner583

banner500

banner501

banner503

banner497

banner217

banner586

banner504

banner588

banner609
05 Haziran 2020 Cuma

Erdoğan, “küresel çapta bir sosyoekonomik krizle de karşı karşıyayız”

Erdoğan, “Sizlerden gelen talepleri öncelikli olarak değerlendiriyoruz. Konsey üyeleri arasında da gerekli dayanışma ve yardımlaşmanın tesis edildiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Türk Konseyi bu alandaki iş birliğimizi daha verimli kılmak için faydalı bir platform olduğunu şimdiden ispatlamıştır. Bu minvalde sağlık bakanlarımızın da ihtiyaç hâlinde video konferanslar gerçekleştirerek görüş alışverişinde bilgi, veri ve tecrübe paylaşımında bulunabileceklerini düşünüyorum”

10 Nisan 2020 Cuma 18:23
Bu haber 3369 kez okundu
Erdoğan, “küresel çapta bir sosyoekonomik krizle de karşı karşıyayız”
banner521
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi’nin “COVID-19’la Mücadele ve İş Birliği” konulu zirvesine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) “Covid-19 Salgınıyla Mücadelede İşbirliği ve Dayanışma” konulu olağanüstü video konferans zirvesine katıldı.

Video konferansta Türk Konseyi üyesi ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu süreç içerisindeki faaliyetlerini, gayretlerini kalbi duygularla alkışladığını kaydetti.

Yapılacak istişarelerin Türk Konseyi üyesi ülkeler için hayırlara vesile olmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu toplantının düzenlenmesine öncülük eden Türk Konseyi’nin Dönem Başkanı değerli kardeşim Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle kıymetli dostumuz Sayın Orban’ın ve şahsında Macar halkının Paskalya Yortusu’nu tebrik ediyorum. Türkmenistan Devlet Başkanı kardeşimiz Sayın Berdimuhammedov’u da aramızda görmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Türkmenistan’ı müteakip, mutat zirvemizde üye olarak görmeyi temenni ettiğimizi burada tekrarlamak istiyorum” dedi.

“TÜRK KONSEYİ ZİRVESİ, SALGINLA MÜCADELEDE ÜLKELER ARASINDAKİ DAYANIŞMAYI PERÇİNLEYECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm insanlık olarak şu an görünmez bir düşmana karşı zor bir savaş yürütüldüğüne vurgu yaparak, Türk Konseyi’nin olağanüstü zirvesinin Koronavirüs salgınıyla mücadelede ülkeler arasındaki dayanışmayı perçinleyeceğini söyledi.

“Türk dünyası olarak Allah’ın izniyle bu sıkıntılı süreçten de güçlenerek çıkacağımıza tüm kalbimle inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve hastalara da acil şifalar diledi.

Türkiye’nin virüsün yayılmaya başladığı ilk günden itibaren gerekli tedbirleri süratle hayata geçirdiğini, Sağlık Bakanlığı bünyesinde tesis edilen Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri temelinde mücadelenin sürdürüldüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini göz önüne alarak bu konuda değerlendirme ve önerilerde bulunacak ayrı bir mekanizma olarak da Toplum Bilimleri Kurulu’nu tesis ettiklerini açıkladı.

“TÜRKİYE, SON 17 YILDA SAĞLIK ALANINDA YAPTIĞI YATIRIMLAR SAYESİNDE SALGINA HAZIRLIKLI YAKALANDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son 17 yılda sağlık alanında yaptığı yatırımlar sayesinde salgına nispeten daha hazırlıklı yakalandığına dikkati çekerek, sağlık malzemelerinin üretimi ve tedariki konusunda şu ana kadar ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını, Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra tüm imkânlarını zorlayarak kardeşlerinin de yanında olmaya çalıştığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerden gelen talepleri öncelikli olarak değerlendiriyoruz. Konsey üyeleri arasında da gerekli dayanışma ve yardımlaşmanın tesis edildiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Türk Konseyi bu alandaki iş birliğimizi daha verimli kılmak için faydalı bir platform olduğunu şimdiden ispatlamıştır. Bu minvalde sağlık bakanlarımızın da ihtiyaç hâlinde video konferanslar gerçekleştirerek görüş alışverişinde bilgi, veri ve tecrübe paylaşımında bulunabileceklerini düşünüyorum” diye konuştu.

“KÜRESEL ÇAPTA BİR SOSYOEKONOMİK KRİZLE DE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Salgının etkisiyle aynı zamanda küresel çapta bir sosyoekonomik krizle de karşı karşıyayız” uyarısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Aldığımız tedbirler aramızdaki ticareti olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle ulaştırma, gümrük, sınır geçişleri gibi alanlarda halk sağlığını gözetmek suretiyle olabilecek en pratik çözümleri en kısa zamanda hayata geçirmeliyiz. Serbest, açık ve kurallara dayalı bir anlayış çerçevesinde uluslararası ticaretin ve kargo taşımacılığının sürdürülmesi, tedarik zincirinin sürekliliği açısından hayatidir. Alacağımız ulusal tedbirlerin Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve Dünya Ticaret Örgütü kuralları temelinde ticari iş birliğimizi adeta kollar mahiyette olması dayanışmamızın gereğidir. Gelişmeler Hazar geçişli orta koridorun güçlendirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu ulaştırma koridoruna temassız dış ticaret ve çok modlu taşımacılık sistemlerinin geliştirilmesini teminen somut adımlar atmak için iş birliğimizi yoğunlaştırmamız gerekiyor. Türkiye’yle Azerbaycan ve Gürcistan arasında yük taşımacılığı için kullanılan demir yolu taşımacılığını Orta Asya’ya uzatabiliriz. Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerinden mevcut yüke ek günlük 3500 ton yükün taşınabilmesi için çalışmalar yapıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapanan kara yolu geçişleri nedeniyle Azerbaycan ve Kazakistan’ın Türk taşımacıları açısından önemli bir transit güzergâh hâline geldiğini belirterek, bu bağlamda Konsey üyesi ülkelerden geçiş belgesi kotası, geçiş ücretleri, sürücü vizeleri gibi konularda kolaylık sağlamalarını beklediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ro-Ro hatlarındaki ücretlerde indirime gidilmesi, ihtiyaç duyulan ilave geçiş belgelerinin temini, geçiş ücretlerinin mütekabiliyet çerçevesinde kaldırılmasının da önem arz ettiğine dikkati çekerek, salgının önlenmesi amacıyla yolcu taşımacılığına kısıtlamalar getirildiğini ancak karşı taraf izin verdiği sürece hiçbir kargo seferini de aksatmadıklarını, bu çerçevede dost ülkelerden de gerekli esnekliği göstermeleri beklediklerini kaydetti.

“TÜRK KONSEYİ’NİN SİBER GÜVENLİK OLGUSUNUN GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA DA ROL ALABİLECEĞİNE İNANIYORUM”

İletişim sektörünün de bu salgın döneminde önemli bir sınavdan geçtiğini, salgının acil durumlarda iletişimin kesintisiz şekilde işletilmesi gerekliliğini bir kez daha ortaya koyduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi’nin siber güvenlik olgusunun geliştirilmesi ve uygulanması konusunda da rol alabileceğine inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dile getirdiği tüm meselelerin ele alınması amacıyla ulaştırma ve ticaret bakanlarının video konferans yöntemiyle bir araya gelmesini teklif etti.

Türkiye’nin salgın başladığından bu yana 64 ülkeden 25 binden fazla vatandaşının ülkeye geri dönüşlerini temin ettiğini, Türk Konseyi üyesi ülkelerin Türkiye’de bulunan vatandaşlarının da kendi ülkelerine gönderilmesinde uçak seferleri konusunda kolaylıklar gösterdiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize ve ikamet izni ihlali yapan yabancılara tedbirler süresince cezai işlem uygulamama kararı aldıklarını, Türk vatandaşlarının olabilecek tahliyeleri kapsamında Konsey ülkelerinin de benzer esneklikleri sağlayacaklarına inandığını söyledi.

“SALGIN SONRASI DÖNEM İÇİN HAZIRLIK YAPMALIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın sonrasında yeni bir dünya gerçeğiyle karşı karşıya kalınacağına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu nedenle mücadelemizi sürdürürken, diğer taraftan da salgın sonrası dönem için hazırlık yapmalıyız. Sağlık alanındaki iş birliğinden ticarete, ekonomiden toplumsal psikolojiye, gelişmelere bütüncül şekilde yaklaşmalı, iş birliği alanlarını tespit ederek gerekli adımları süratle atmalıyız. Bu minvalde salgınla ilgili sorunlara çözüm üretmek, bilgi, tecrübe paylaşımında bulunmak, ayrıca salgın sonrası döneme dair stratejiler üretmek amacıyla ulusal kriz merkezlerimiz arasında bir eşgüdüm iş birliği mekanizmasının ihdasını öneriyorum. Bu şekilde bir hareket tarzı benimsenmesi Konseyimizin uluslararası görünürlüğünü pekiştirecek, bölgesel ve hatta küresel çapta ağırlığını artıracaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig” adlı eserindeki “İnen yükselir, yükselen iner. Parlayan söner ve yükselen durur” tavsiyesini anımsatarak, “Evet,  Yusuf Has Hacib’in dediği gibi, içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı dönemler de inşallah kısa sürede bitecek, çok daha aydınlık ve huzurlu günler bizleri kucaklayacaktır.  Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, Türk ellerine Türkiye’den canı gönülden selam ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen zirve esnasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik etti.

banner589

banner584

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner386
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV