banner625

banner626

banner624

banner604

banner577

banner528

banner565

19 Ekim 2021 Salı

Kasapoğlu,‘’Emanet, bugün insanlığın umudu olan Türkiye’nin gençlerinin omzundadır’’

Kasapoğlu, “Hamd olsun sporcularımız müsabakalar başlar başlamaz ard arda gelen haberlerle şampiyonlukları yeni madalyaları kazandılar. Milletimiz bu haklı gururu hissetti. İnşallah bu hissiyatı daha da güçlü yaşamaya devam edeceğiz. Bu anlamda bizlere bu gururu yaşatan gençlerimizle sporcularımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bizler de gençlerimiz, sporcularımız için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz”

09 Ocak 2021 Cumartesi 22:24
Bu haber 1227 kez okundu
Kasapoğlu,‘’Emanet, bugün insanlığın umudu olan Türkiye’nin gençlerinin omzundadır’’
106. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sarıkamış Ayyıldız Tören Alanına, çelenk konulması, Sarıkamış Harekâtı Sunumu ve Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sarıkamış Harekâtı’nın 106’ıncı yılında; bir tarihe şahitlik etmiş bu topraklarda bir kez daha bulunmaktan dolayı şeref duyduğunu ifade etti.

Törene katılanlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selâm ve muhabbetlerini ileten Bakan Kasapoğlu, ‘’Bu yıl pandemi koşullarından dolayı katılımcı sayımız kısıtlı olsa da yine de Allah’a hamd olsun buradayız. Bizi aynı ruh ve inançla burada buluşturan şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum’’ dedi.

Bakan Kasapoğlu, bundan bir asır evvel Sarıkamış’ın tanık olduğu acıların şüphesiz çok büyük olduğunu dile getirirken, şöyle dedi:

‘’Allahuekber Dağları’nın zirvesinden milletimizin sinesine bir çığ düşmüş ve orada bütün Anadolu’nun ciğeri yanmıştır. İşte o yürek yangınları onlarca yıldır nice türkülere, ağıtlara konu olmuştur. Fakat Sarıkamış; en az o acılar kadar tarih sayfalarına geçen büyük bir kahramanlığın da şahididir. Bu diyar; ağıtların olduğu kadar, destanların da yurdudur. Burada can vererek şehadete yürüyen yiğitler; birer şuur abidesi olarak hüzünlü ama bir o kadar da şanlı bir direnişin kahramanı olmuşlardır.’’

Çanakkale’yi geçilmez kılan, Kut’ul Ammare’de işgalcilere karşı muzaffer olan, tarihte benzeri olmayan büyük bir İstiklal mücadelesi vererek Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa eden ruhun; Sarıkamış’ta da kar üstüne yiğitliğin destanını yazan Mehmetçik ruhu olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, ‘’Malazgirt Ovası’ndan çıkıp Anadolu’yu kucaklayan, İstanbul’u fetheden ruh; Sarıkamış’ta karlı dağlara mührünü vurmuştur. Sarıkamış’ı bizim gözümüzde ölümsüz kılan işte budur’’ diye konuştu.

‘’Emanet, bugün insanlığın umudu olan Türkiye’nin gençlerinin omzundadır’’

Bakan Kasapoğlu, Sarıkamış’ı, bu aziz milletin vatan sevgisini ve millet olma şuurunu en dokunaklı biçimde anlatan Sarıkamış destanını, bu ülkenin gençlerine iyi anlatmak gerektiğine işaret ederek, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu kutlu emaneti yarınlara aktarmayı bir mukaddes görev olarak gördüklerini söyledi. Gençlerin tarihî birikimlerine katkı sağlamayı bakanlığının en temel vazifelerinden biri olarak kabul ettiklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi:

‘’Çünkü Sarıkamış’ı iyi okuyan bir genç; Türkiye’nin dört bir tarafından çıkıp Sarıkamış için mücadele etmenin ne demek olduğunu da kavrayacaktır. Filistin’den, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan çıkıp Çanakkale sırtlarında vatan uğruna can verenlerin verdiği büyük mücadeleyi yüreğinde hissedecektir. Bir toplum için en büyük güç geçmişin tecrübeleriyle, gelecek heyecanının birleşmesi, ortak bir şuura dönüşmesidir. Bunun için her Ağustos’ta Dumlupınar yollarında, Malazgirt Ovası’ndayız. Bu yüzden her sene Çanakkale’de 57. Alay’ın izini sürüyoruz. Bu Türkiye ve vatan emanetini, dün Allahuekber Dağları'nda zorluklara göğüs gererek, canını feda ederek bizlere taşıyan Mehmetçikler omuzlamışlardır. Çanakkale'de on beşliler, 15 Temmuz'da Ömer Halisdemirler omuzlamışlardır. Bu emanet, işte bugün, sadece bu milletin, bu coğrafyanın değil, insanlığın umudu olan Türkiye'nin çok kıymetli gençlerinin, bizlerin omuzundadır"

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’yi aydınlık bir istikbale taşımak için var güçleriyle çalışırken, millî bağımsızlık emanetini aynı şuurla taşıyan gençlerin heyecanından, enerjisinden ilham aldıklarını belirterek, “Bizim için hiçbir şey Türkiye’den, bu ülkenin gençlerinden, milletimizin istikbalinden, vatanımızın bekasından daha önemli değil. Türkiye’nin istikbali, bütün gönül coğrafyamızın istikbali demek. Çünkü Türkiye demek bütün insanlık için bağımsızlık demek, umut demek, vefa demek, vicdan demek, adalet demek, merhamet demek’’ şeklinde konuştu.

İnsanlığı vuran pandemide, ülkeler birbirlerinden maske kaçırırken, ay yıldızlı uçakların ihtiyacı olan bölgelere yardım götürdüğünü vurgulayan Bakan Kasapoğlu,  “Bakanlığımıza bağlı yurtlarımız, pandemi boyunca milletimize sığınacak bir liman ve hakiki anlamda yurt oldu” ifadelerini kullandı.

“Pandemiye rağmen çalışmaya, üretmeye, bayrağımızı yükseltmeye devam ettik’’

Bakan Kasapoğlu, pandemi sürecinde Türkiye’nin, vefa destek grupları, güvenlik görevlileri, sağlık görevlileri, eğitimcileri, spor antrenörleri, gençleri ile birbirine sımsıkı kenetlendiğini hatırlatarak, ‘’Pandemiye rağmen çalışmaya, üretmeye, bayrağımızı yükseltmeye devam ettik’’ dedi.

Pandemi sürecini sporcular ve gençler için fırsata çevirme sözü verdiklerini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Hamd olsun sporcularımız müsabakalar başlar başlamaz ard arda gelen haberlerle şampiyonlukları yeni madalyaları kazandılar. Milletimiz bu haklı gururu hissetti. İnşallah bu hissiyatı daha da güçlü yaşamaya devam edeceğiz.  Bu anlamda bizlere bu gururu yaşatan gençlerimizle sporcularımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bizler de gençlerimiz, sporcularımız için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” dedi

“AK Parti iktidarı adeta bir devrimi ortaya koydu”

Bakan Kasapoğlu, “Tıpkı ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Kars’ımızda da spor salonlarıyla havuzlarıyla gençlik merkezleriyle her alanda zirveye oynayan bir Türkiye’yi hamd olsun gençlik ve spor yatırımlarıyla çok farklı boyutlara getirdik.  AK Parti iktidarı adeta bir devrimi ortaya koydu. Bundan sonra da yine Kars’ımız için yine Sarıkamış için Kars’ımızın değeri halkı için ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi yeni tesisleri yeni yatırımlar milletimizle buluşturmayı devam edeceğiz” diye konuştu.

Sarıkamış Gençlik Merkezi açılışının bugün yapılacağını müjdeleyen Bakan Kasapoğlu, “Umudumuz her şeyimiz gençlerimiz için. Bugün merkezimizin açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz. Merkezimizin başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bundan sonra da inşallah gerek Sarıkamış’ta gerek Kars’ta gerek diğer ilçelerimizde  bir araya geleceğiz. Tüm tesislerimiz; halkımızın, milletimizin, gençlerimizin 7/24 kullanması için hizmetinde olacak. Gençlerimizi bu tesisleri dolu dolu kullanmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın en önem verdiği kitle gençler” diyen Bakan Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü gençlik demek bugünler demek, gençlik demek yarınlar demek, gençlik demek istikbal demektir. Gençlerimiz için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de  her türlü imkanı seferber edeceğiz. Gençlik kamplarıyla, gençlerimizi destekleyen projelerle, gezilerle gençlerimizi bir gönül yolcuğuna çıkarıyoruz. Buna da devam edeceğiz. Tarih şuuruna sahip bir gençlik, Anadolu’nun her bir karışını iştiyak ve inançla sahiplenecek; Türkiye’nin istikbali için gecesini gündüzüne katarak çalışacaktır. İşte bu gayretle geçtiğimiz yıllar boyunca Bakanlık olarak ülkemiz gençlerini burada buluşturduk. Ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimiz burada şehitlerimizin aziz hatırasını iliklerine kadar hissederek, onların ayak izlerini takip ederek kendilerine miras kalan ruhun peşine düştüler. Pandemi koşulları aynı kalabalıkları bir araya getirmemize mani olsa da aynı ruhla aynı heyecanla tek yürek olarak burada olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de yine ülkemizin dört bir yanından gelen kıymetli gençlerimizle, vatandaşlarımızla burada olmayı temenni ediyorum.”

Sarıkamış’tan can Azerbaycan’a selam

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin çelikten bir iradeyle kardeş Azerbaycan’ın yanında durduğu Karabağ Harekâtı’nın; Sarıkamış Harekâtıyla başlayan destanın son satırlarını yazıp çizgiyi çektiğine vurgulayarak, şunları söyledi:

‘’Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bu zaferde pay sahibi olan herkes, Sarıkamış şehitlerinin ruhlarını şad etmiştir. Yüzyıl önce Çukurova’da bir Avşar obasından yükselen ağıt, “Yağmur yağıp gün değince” şehit bedenlerinin yine Sarıkamış’ta ışıldadığını haykırır. Fakat o bedenler bizim için hüzünlü bir mazinin acılı hatıraları olmaktan ziyade; birer azim membaı, kararlılık kaynağıdır. Malazgirt’ten Sarıkamış’a, Çanakkale’den 15 Temmuz meydanlarına, Afrin’e kadar; memleketimizin istikbali ve istiklali uğruna şehit düşen bütün kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyor; manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum. Bugün tarihimize ve tarihin o cesur kahramanlarına vefa ve hürmetlerini göstererek burada olan, bu organizasyonun hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

Anma Programı’na pandemi önlemi

Sarıkamış Anma Programı, bu yıl pandemi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirildi. Törene Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanı sıra davetliler katıldı.

Sarıkamış Ayyıldız Tören Alanında düzenlenen tören ile başlayan program, tören alanı ile şehitlik arasında düzenlenen yürüyüş ile devam etti. Bakan Kasapoğlu ve Bakan Dönmez, Sarıkamış Gençlik Merkezi ile kardan heykeller sergisinin açılışını da gerçekleştirdi.

banner589

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV