banner521

banner500

banner501

banner503

banner497

18 Temmuz 2019 Perşembe

Kocaoğlu,"Bu kentte onurumla yaşamak için aday oldum..."

“Benden başkası belediye başkanlığı yapamaz deseydim. 1 Ekim’de böyle bir açıklama yapmazdım. Zorunlu olarak İzmir, CHP ve benim bu kentte tüm ailemle beraber yaşayacak olmam, gönül rahatlığıyla dolaşmam için bu kararı aldım. Bu gayet açık. Yeteneği olan herkes belediye başkanlığını yapabilir, okulu yoktur ama halkta karşılığı olması gerekir. Herkese saygım var. Ülkenin geleceği açısından İzmir çok önemli. 15 sene göğsümü gere gere nasıl yaşadıysam ve sonra 'yahu bırakmasaydın' diye laflarla karşılaşmamak için aday adayı oldum”

banner98
20 Ocak 2019 Pazar 18:19
Bu haber 292 kez okundu
Kocaoğlu,

Başkan Kocaoğlu neden aday olduğunu açıkladı 
 ÜLKENİN GELECEĞİ AÇISINDAN İZMİR ÇOK ÖNEMLİ.

“Benden başkası belediye başkanlığı yapamaz deseydim. 1 Ekim’de böyle bir açıklama yapmazdım. Zorunlu olarak İzmir, CHP ve benim bu kentte tüm ailemle beraber yaşayacak olmam, gönül rahatlığıyla dolaşmam için bu kararı aldım. Bu gayet açık. Yeteneği olan herkes belediye başkanlığını yapabilir, okulu yoktur ama halkta karşılığı olması gerekir. Herkese  saygım var. Ülkenin geleceği açısından İzmir çok önemli. 15 sene göğsümü gere gere nasıl yaşadıysam ve sonra 'yahu bırakmasaydın' diye laflarla karşılaşmamak için aday adayı oldum”

 

Kocaoğlu,"Bu kentte onurumla yaşamak için aday oldum..."

31 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yeniden aday adayı olduğu açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, "Yeniden aday adayı olma kararımda İzmir'in ve partimin geleceği ile bu kentte onurumla yaşamak gibi 3 gerekçem var" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Kocaoğlu ilk olarak belediye icraat ve yatırımlarına değindi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılında ESHOT ve İZSU dahil 2.5  milyar TL’lik fiili yatırım yaptığını belirten Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi:

Adayın açıklanmaması dezavantaj

Kocaoğlu, partisinin aday açıklama noktasında geç kaldığının kamuoyunda konuşulması üzerine de “Adaylık açıklaması 2014’e göre geç kaldı, kalmadı gibi bir konu gündeme getiriliyor. Geç kalıp kalmamak tarih olarak değerlendirilecek bir şey değil. 2014’ü hatırlarsanız, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Binali Yıldırım’ın elini kaldırdıktan 10 dakika sonra adaylık dosyamı vermiştim. Sürece birlikte başlamak üzere adım atmıştım. Biz 1 Ekim’de aday olmama kararımızı açıkladık. Bir ay sonra 27 Kasım’da Nihat Zeybekci’nin adaylığı kesinleşti. 2 aydır Nihat Bey sahada ama bizde daha ilçe ve büyükşehir adayları belli değil. Bu dezavantaj. Rakibin durumuna göre adayı saptamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Geç- erken meselesinin buna göre değerlendirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.Süreci çok yakından izledim

“1 Ekim tarihinden bu tarafa süreci yakından izliyorum” diyerek konuşmasına devam eden Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir müddet sahada veda ziyaretlerine başlamıştım, sonra onu da durdurmanın uygun olduğunu düşündüm, beyanat vermemeye başladım. Aday belli olduktan sonra onunla beraber yürürüz, değerlendiririz diye düşünmüştüm. Benim hiçbir zaman kişilerle ilişkim olmadı. Kişilere yönelik iş yapmadım. Kişilerle uğraşmadım. Böyle bir lüksüm, böyle bir kişiliğim yok. Bir de dün bir köşe yazarı, bizim genel başkan adaylığını düşündüğümüz konusunda bir yazı yazmış. Ben, ailem 1877’den beri 4’üncü kuşağım, yerel yöneticilik yapıyoruz. 1877’de benim büyük dedem kurucu belediye başkanı. dedem il genel meclis üyesi, babam belediye başkanı, bana da nasip oldu İzmir’de belediye başkanlığı yaptım. Bütün felsefelerin, inançların, deneyimlerin özünde kendini bilmek, haddini bilmek vardır. Atadan gelen yerel yöneticilik fırsatı verilirse kentime, beldeme hizmet etmek için görev yaptım. 15 yılın sonucunda aday olmamaya, bayrağı başka bir arkadaşın alıp ileriye götürmesine inandığım için 1 Ekim’de aday olmama kararımı açıkladım. 6 ay önce partim pozisyon alsın, İzmirli değerlendirsin diye açıkladım. 71 yaşını sürüyorum. 3 buçuk ayda öğrendiğimi 70 senede öğrenmediğimin farkına varmış durumdayım. Çok şey öğrendim!”

Neden aday oldum?  

“Neden tekrar aday oldum?’ sorusunu yanıtlayan  Başkan Kocaoğlu, 2003 yılında annesi, babası ve kendisi arasında yaşadığı bir anıyı anlattı: 

 '2003 yılında Bornova için adım geçiyor, annem ‘ biz çok çektik siyasetten, kesinlikle aday olma’ diyor. Eşime de bastırıyor. Bir gün telefonla konuşuyoruz; babam telefonu aldı, ‘oğlum 500 bin nüfuslu Bornova’ya belediye başkanı olmak çok şerefli bir iştir. Sen devam et. Ama sana bir şey söyleyeceğim; ben 22 yaşında siyasete girdim. Evren Paşa darbe yaptı, kovdu da canımı kurtardım. Girmek senin elinde ama çıkmak senin elinde değil. Bunu bilerek gir’ dedi. "O laflar hala kulağımda çınlıyor. Evet siyasete girmek kolay ama onun yüklediği sorumluluktan sonra çıkmak maalesef ki maalesef kolay değil. Benim İzmir’e karşı borcum var. 15 sene İzmir’de Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptım. 3 dönem üst üste seçim kazanmış belediye başkanlığı onurunu İzmirliler bana yaşattı. Ben bu kentte yaşıyorum, ailem bu kentte yaşıyor. Benim bu kente borcum var, onu yerine getirdim. Bu kadar problem yaşanmasaydı biz aday olmayacağımızı açıklamıştık. Ama İzmirliye olan sorumluluğum birinci nedendir. Bundan dolayı tekrar aday adayı olma kararını vermek zorunda kaldım. İki; partime olan sorumluluğumdan dolayı. Partimin en fazla oy aldığı ilinde Büyükşehir’i belki alabiliriz ama ilçelerde büyük sıkıntı yaşayacağımız atmosferini gördüğümüz için aday adayı olma kararı aldım. En önemlisi de; ben bu kentte yaşayacağım, her şeyim bu kentte! Bu kentte herhangi bir başarısızlık olursa bunun faturası bana çıkacaktır. 'Sen 5 yıl daha aday olsaydın böyle olmayacaktı, sen taşın altına elini koysaydın böyle olmayacaktı' diyebilirler.  Bu söylemin ağırlığı altında ezileceğimi hissettim. 71 yaşından sonra bu kenti terk etmek gibi bir niyetim olmadığına göre elimi, taşın altına koymam gerektiği ni düşündüm. Bütün mesele budur. Hiçbir kişiyle, kurumla, kuruluşla uzaktan yakından alakam yoktur.”

Bağımsız aday olmam söz konusu değil!

Kocaoğlu, “Genel başkanımızla, genel başkan olduğu günden bu yana, Deniz Baykal Bey ile de beraber, hep genel başkanlarla süreci birebir görüşerek götürdüm. Teke tek her türlü konuyu görüşüyoruz. Genel başkanımız ile aramızda çok önemli bir sevgi saygı bağı vardır. Aday adayları kendilerini genel başkana, MYK’ya PM’ye teslim eder. Takdir onlarındır. CHP’nin ilgili kurumlarıdır. Biz fedakarlık yapmak gerektiğini duyduğumuz için bu adaylığa talip olduk. Görev yapma, sorumluluk bilinciyle talip olduk. ‘Bağımsız aday, başka partiden aday olacak’ lafları tamamen lafı güzaftır. Hiçbir yerden aday olmayız. Kendimiz adaymışız gibi her türlü özveriyle çalışacağımızı buradan duyurmak istiyorum” dedi.Olumsuz bir durum görmeseydim...

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kocaoğlu, "Aday adayı olma kararında aday isimlerinin etkisi var mı?" sorusu üzerine de;   “İsimler üzerinde durmuyoruz. Zorunlu olduğu için aday adayı olmak durumunda kaldım ve kendimi partimin ilgili kurumlarına teslim ettim. Parti için olumsuz bir durum görmeseydim 1 Ekim’deki kararımda duracaktım ve aday olmayacaktım. Süreci hep beraber izliyoruz. AK Parti’nin adayı 2 aydır sahada çalışıyor, bizim adayımız ortalıkta yok.  Genel siyasetle de alakam yok.  Olmaz da. Öyle bir yaradılışım yok” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz Haziran ayında olağanüstü kurultay talebiyle toplanan imza sürecinde ‘değişim’den yana tavır sergileyen Kocaoğlu, “Partide değişim gerektiği konusunda yaptığım açıklamadaki 3 cümleyi okursanız onun ne anlama geldiğini anarsınız. Sayın genel başkanın liderliğinde partide değişim gerekir diyorum. Bu açık ve nettir. Benim genel siyasetle hiç işim olmaz. Ben bu kentte yaşayacağım. O dükkana kapalıyım” dedi.

Oğullarımdan bile destek istemem

İktidar kanadından gelen ‘kentteki meslek odalarına dava açtırıyor’ eleştirilerine de değinen Kocaoğlu, 'Odalar CHP’nin solunda, Aziz Kocaoğlu bu davaları açmıyorsa odalara açtırıyordur' diyorlar.  Ben bugüne kadar 'ben açmayım da başkası açsın' diye köşe kapmaca oynamadım, gizli kapaklı iş yapmadım; yapmam da.  Dava açacaksam açarım. Körfez geçişine karşı olmadığımızı, iktidarın yapacağı böyle bir projeyi destekleyeceğimi defalarca ifade ettim. Öncelik sıralamalarına girmedim. Çünkü bana kimse sormadı. 'Kendisi karşı çıkmıyor ama şu oda dava açıyor' diyorlar. Bizim İzmir’deki meslek odalarımız en çok da bana dava açıyor. 2 tane oğlum var.  Onlara bile 'Gelin benim yanımda destek olun' demem. Kimseyi çağırmam. Benim işim yok da odaya gideceğim dava açın diyeceğ im. Odanın, yönetim kurulunun, meslek gurubunun kimliği yok mu? Onlar benim sözümle mi hareket edecek. Bunu bu şekilde konuşmak meslek odalarını rencide etmek demektir” ifadelerini kullandı.

Genel Başkanla konuşurken karar aldım

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile özel görüşmesi hakkında da bilgi veren Kocaoğlu, “Genel Başkanımız ile konuşurken bu kararı vermek durumunda kaldım. Ben de o zaman 'müsaade ederseniz aday adayı olmak istiyorum' dedim. Orada karar aldım. Bu iş satranç gibidir. Siz bir hamle yaparsınız, karşınızdaki bir hamle yapar, siz bir şey söylersiz, karşınızdaki bir şey söyler. Görüşmelerimiz gayet iyi geçti. Büyükşehir belediye başkanı adaylığı konusunda bir görüşme yapabilir miyiz dedim. Arkadaşlarla birlikte değerlendiriyoruz dedi. O zaman 'beni de değerlendirin' dedim ve geldim  müracaat ettim” açıklamasını yaptı.

Vekiller başkan adayı olmamalı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  milletvekillerinin belediye başkan adaylığına karşı olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

 “15 yıldır belediye başkanıyım. Bütün belediye başkanlarımızı tanıyorum. Bütün dinamikleri tanıyorum. Buradaki tüm dinamikleri en iyi bilen kişiyim. Milletvekillerinin belediye başkanı adayı olmasına kökten karşıyım. Niye karşıyım? 6 ay önce seçim oldu. Eğer belediye başkanlığını düşünüyorsan niye milletvekili oldun? Vekilliği cebime koyayım, Ankara’ya gideyim, sonra ayarlayabilirsem belediye başkanlığına geleyim. Milletvekilliği belediye başkanlığına basamak mıdır? Genel başkan da aynı şeyi söylüyor. Ekstra durumlar olabilir”.

3 gerekçem var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmiş yıllarda, ‘Aziz Kocaoğlu istediği sürece adayımızdır’ açıklamasının hatırlatılması sonrasında konuşan Kocaoğlu, “İzmir,  partim ve bu kentte onurumla yaşamak gibi 3 gerekçem var. Kentimin ve partimin geleceği ile  benim bu kentte huzur içinde yaşayabilmemdir gerekçem. Beni bu sürece iten 3 tane faktördür bunlar.   Bu faktörler üzerinde yoğunlaşırsınız her şey çözülür” açıklamasını yaptı.Göğsümü gere gere...

Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:  

 “Benden başkası belediye başkanlığı yapamaz deseydim. 1 Ekim’de böyle bir açıklama yapmazdım. Zorunlu olarak İzmir, CHP ve benim bu kentte tüm ailemle beraber yaşayacak olmam, gönül rahatlığıyla dolaşmam için bu kararı aldım. Bu gayet açık. Yeteneği olan herkes belediye başkanlığını yapabilir, okulu yoktur ama halkta karşılığı olması gerekir. Herkese  saygım var. Ülkenin geleceği açısından İzmir çok önemli. 15 sene göğsümü gere gere nasıl yaşadıysam ve sonra 'yahu bırakmasaydın' diye laflarla karşılaşmamak için aday adayı oldum” ifadelerini kullandı.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV