banner611

banner621

banner610
24 Temmuz 2021 Cumartesi

ISTQB® Etkinlik Anketi Açıklandı:

International Software Testing Qualifications Board (ISTQB®)’un 2 yılda bir gerçekleştirdiği “Etkinlik Anketi”nin 2019-2020 edisyonu test sektörüne ilişkin çarpıcı veriler içeriyor. 89 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen çalışmaya göre katılımcıların yüzde 74’ü akredite eğitimlerin sertifika başarılarına önemli bir katkıda bulunduğunu düşünüyor.

14 Aralık 2020 Pazartesi 23:38
Bu haber 1165 kez okundu
ISTQB® Etkinlik Anketi Açıklandı:
Katılımcıların %71'i uluslararası geçerli test uzmanlığı sertifikasını kariyer hedefi olarak belirliyor

International Software Testing Qualifications Board (ISTQB®)’un 2 yılda bir gerçekleştirdiği “Etkinlik Anketi”nin 2019-2020 edisyonu test sektörüne ilişkin çarpıcı veriler içeriyor. 89 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen çalışmaya göre katılımcıların yüzde 74’ü akredite eğitimlerin sertifika başarılarına önemli bir katkıda bulunduğunu düşünüyor. Katılımcılar sertifika alma motivasyonlarını da iş sonuçlarına olan önemli katkı olarak açıklıyor.

International Software Testing Qualifications Board (ISTQB®), yazılım test ve kalite alanında dünyanın en saygın gönüllü organizasyonu. ISTQB®, yazılım testi pazar ve trendlerinin izlenmesi için her 2 yılda bir “Effectiveness Survey/Etkinlik Anketi” gerçekleştiriyor. Türkiye Yazılım Test ve Kalite Derneği’nin önemli katkılarıyla gerçekleştirilen anketin 2019-2020 edisyonu, test sektörünün bugünü ve geleceğine ilişkin çarpıcı veriler içeriyor.

Toplam 89 ülkeden 2 bini aşkın profesyonelin katılımıyla tamamlanan ankete göre katılımcıların yüzde 74 gibi büyük bir çoğunluğu, akredite eğitimlerin sertifika başarılarına önemli bir katkıda bulunduğunu düşünüyor. Hem çalışanlar hem yöneticiler akredite eğitimler konusundaki en önemli motivasyonun iş sonuçlarına olan önemli katkısı olduğunu ifade ediyor.

2013 ve 2016 yılında gerçekleştirilen ISTQB® Etkinlik Anketi sonuçlarında olduğu gibi 2019/2020 yılı anketinde de katılımcılar Certified Tester Foundation Level (CTFL) almadaki en önemli motivasyonun, test becerilerini geliştirme ve kariyerlerinde ilerleme olduğunu açıklıyor. Benzer şekilde yöneticiler de çalışanlarının ISTQB® Certified Tester Foundation Level (CTFL) sertifikası almasını istemelerindeki en önemli unsurun, kariyer gelişimi ve şirket imajına yaptığı olumlu katkı olduğunu dile getiriyor. Bu unsurları çalışan teşviki, müşteri talebi ve şirketin politikası takip ediyor.

Yüksek memnuniyet

Ankete göre katılımcılar önümüzdeki birkaç yıl içinde daha çok profesyonel akredite eğitim ve sertifikalarla uzmanlıklarını geliştirecek. Katılımcı yöneticilerin yarıdan fazlası, çalışanlarının yüzde 80 ve daha fazlasının ISTQB® CTFL sertifikası alacağını düşünüyor. Yöneticiler, ekiplerinin sertifika almasını tercih ettiklerinin de altını çiziyor.

Bu eğilimin arkasında ise daha fazla başarı motivasyonu var. Katılımcıların yüzde 85’i ISTQB® CTFL sertifikasının test becerilerini geliştirerek, yüzde 87’si kariyer yolculuğunu iyileştirerek geleceğini olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyor. 2016 yılındaki araştırma ile kıyaslandığında her iki oranda da hafif bir yükseliş olduğu dikkat çekiyor.

Katılımcıların yüzde 92’si meslektaşlarına ISTQB® Temel Seviye (CTFL) sertifikasını önermekten de mutlu. Bu sonuç, test profesyonellerinin CTFL sertifikasyonundan yüksek düzeyde memnun olduğunu gösteriyor.

En çok tercih edilenler

Akredite eğitim ve sertifikaların tercih edilme oranı sektörün yeni yönü hakkında kritik bir iç görü sunuyor. 2019/2020 anketinde, ISTQB Agile Test Uzmanı sertifikası katılımcılar tarafından en yüksek puan alan test olarak öne çıkıyor. Katılımcıların yüzde 65’i Agile Test Uzmanı sertifikası almanın kariyerlerine çok önemli katkısı olacağını belirtiyor.

“ISTQB®’un ileride ele almasını istediğiniz konuları seçin” sorusuna anket katılımcıların verdiği yanıt da önemli. Continuous Testing, bu yılki ankette en çok puan alan konu olurken, onu sırasıyla Bulut Testi ve İş Zekası/Büyük Veri Testi takip ediyor.

ISTQB®’un çıkardığı en yeni ya da oluşum aşamasındaki testler arasında en çok ilgi çeken ise katılımcıların yüzde 50’sinin ilgili olduğunu belirttiği Test Otomasyon Mühendisliği sertifikası. Onu sırasıyla Güvenlik Testi Uzmanlığı sertifikası, Agile Teknik Test Uzmanlığı sertifikası, Kullanılabilirlik Testi ve Mobil Uygulama Testi sertifikası takip ediyor.

Sınavlar pandemide online

Etkinlik Anketi’nin koordinatörleri arasında yer alan Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board/TTB) Başkanı Koray Yitmen, bugün dünya genelinde ISTQB® sertifikalı test uzmanı olmanın büyük bir değer haline geldiğini ifade ediyor. Özellikle işe alım süreçlerinde sertifikaların adayları öne çıkaran bir yeterlilik olduğuna değinen Yitmen, ankete ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor: “

“İki yılda bir hayata geçirilen Etkinlik Anketi, sunduğu değerli iç görülerin yanı sıra eğitim ve sertifikasyon şemasının geliştirilmesine katkı sağlıyor. Böylece ISTQB®’nin değişen test uygulamalarını yansıtmak ve pazar taleplerini karşılamak için müfredatı geliştirmesine yardımcı oluyor. Bu yılki anketin ortaya koyduğu tüm istatistikler uluslararası geçerli sertifikaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bugün olduğu gibi gelecekte de test sektöründe kariyerinde ilerlemek isteyenler için en önemli gelişim araçlarından biri akredite eğitimler ve sertifikalar olacak. Biz de Yazılım Test ve Kalite Derneği olarak özellikle pandemi döneminde bu önemli sertifikaları online olarak alma fırsatı sunuyoruz. Bu yıl Ağustos ayından bu yana hem Türkiye’den hem yurt dışından sertifika edinmek isteyen pek çok aday derneğimize başvurarak online sınav randevusu alıyor. Yine online olarak gerçekleştirilen sertifika sınavlarına girerek başarılı olmaları durumunda sertifikalarını ediniyorlar. Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de özellikle pandemi etkisiyle dijital dönüşüm hızlanırken çok daha fazla sayıda uzmana ihtiyacımız olacak. Birçok uzmanın bu sertifikalarla sektörde büyük fark yaratacağına inanıyor, sektörün uzman sayısını artırmak için çalışmaya devam ediyoruz.”

Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board - TTB) hakkında:

Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board –TTB), Türkiye’de yazılım testlerinin uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi ve yazılım test alanının gelişerek bilişim sektörü ve ülke ekonomisine katkıda bulunması amacıyla faaliyet gösteren, kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Yazılım test ve kalite alanında dünyanın en saygın gönüllü organizasyonu konumundaki ISTQB®’ye (International Software Testing Qualifications Board) bağlı olarak çalışmalarını yürüten Yazılım Test ve Kalite Derneği, 2006 yılında kuruldu. Bu tarihten itibaren, Türkiye’deki bilişim profesyonellerinin yazılım testi alanında ISTQB® standartlarında eğitilmesi ve sertifikalanması amacıyla faaliyet gösteren Yazılım Test ve Kalite Derneği, yazılım testi ve kalite konusundaki çok çeşitli yayınlar ve etkinliklerle sektörü desteklemeye devam ediyor. Yazılım Test ve Kalite Derneği’nin gerçekleştirdiği organizasyonlar arasında 2010 yılından beri her yıl düzenlenen TestIstanbul Konferansı (www.testistanbul.org), TestGames, TestInsurance ve TestFinTech Paneli ile TestDefence gibi etkinlikler bulunuyor. Yazılım Test ve Kalite Derneği, Türkiye’deki üniversitelerinin bilgisayar/yazılım mühendisliği ve bilgisayar programcılığı bölümlerinde okumakta olan başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere de burs vererek kalifiye elemanların yetiştirilmesine katkıda bulunuyor. Türkiye bilişim sektörünün uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi için sektörün yazılım testi ve kalitesi konusunda bilgilendirilmesi, ISTQB® sınavlarının yapılarak sınavı kazanan adayların sertifikasyonu ve yazılım testi konusunda uluslararası kabul görmüş içeriğin Türkçeleştirilmesi, derneğin temel faaliyet alanlarını oluşturuyor

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV