banner556

banner543

banner500

banner501

banner503

banner497

banner511

banner533

banner549

banner544

banner557
19 Mayıs 2019 Pazar

Yıldırım, "Güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye"

Yıldırım, ekonomi üzerinde oyun oynamaya çalışanların bulunduğunu belirterek "Herkes bilsin ki 2008'de 2009'da başlayan küresel kriz nasıl Türkiye'yi teğet geçtiyse bugünlerde ABD'de meydana gelen olayların bizim ekonomimizi de etkilediği malum ancak ekonomimiz sağlam temeller üzerindedir."

banner98
26 Mayıs 2018 Cumartesi 00:06
Bu haber 318 kez okundu
Yıldırım,

Başbakan Binali Yıldırım, Balçova ilçesindeki bir otelde düzenlenen İzmir Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.

Yıldırım, "Güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye" sloganıyla yola devam ettiklerini belirtti.

Yıldırım, ekonomi üzerinde oyun oynamaya çalışanların bulunduğunu belirterek "Herkes bilsin ki 2008'de 2009'da başlayan küresel kriz nasıl Türkiye'yi teğet geçtiyse bugünlerde ABD'de meydana gelen olayların bizim ekonomimizi de etkilediği malum ancak ekonomimiz sağlam temeller üzerindedir." dedi.

İzmirlilerin "Yaparsa yine AK Parti yapar" diyerek 24 Haziran sabahını iple çektiğini hissettiğini aktaran Yıldırım, "Yüreğinizdeki coşku hep böyle olsun, hiç eksilmesin değerli kardeşlerim. İzmir Ege'nin incisi Türkiye'nin gözbebeğidir. İzmir'i ihmal eden Türkiye'yi ihmal etmiş olur." dedi.

Yıldırım, İzmir'i Türkiye'nin kalkınmasının öncüsü bir şehir olarak gördüklerini ve buna göre çalıştıklarını vurgulayarak, İzmir'in hak ettiği yerde olmadığını ama mutlaka hak ettiği yere geleceğini dile getirdi.

"Biliyorsunuz bizim sloganımız 'Durmak yok' durursak sadece sözümüzde dururuz." ifadesini kullanan Yıldırım, "Biz buralara, bugünlere boş vaatlerle gelmedik. Hayal tacirliği ile gelmedik. Biz buraya samimiyetle çalışarak, üreterek milletimizin gönlüne girerek geldik. Aziz milletimizin değerli İzmirli hemşehrilerimizin bugüne kadar başını öne eğdirmedik, yüzünü kara çıkarmadık, bundan sonra da çıkarmayacağız." dedi.

Yıldırım, AK Parti İzmir adaylarının genç, dinamik olduğunu, bu ekiple İzmir'i şaha kaldırmayı hedeflediklerini aktararak, İzmir'in sorunlarını takip edecek, çözüm için çalışacak, şehrine sevdalı bir ekiple çalışacaklarını söyledi.

"Biz hiçbir namerdin önünde eğilmeyiz sadece Rabbimizin önünde eğiliriz." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Her zaman söylüyoruz AK Parti'nin kaderi Türkiye'nin kaderidir. AK Parti, adaleti, kalkınmayı, özgürlüğü, huzuru, kardeşliği vazgeçilmez değerler kabul eden bir partidir. İşte bu nedenden dolayı yüce milletimiz 16 yıldır Türkiye'yi yönetme sorumluluğunu AK Parti'ye vermektedir. Hamdolsun milletimiz bize hep destek oldu. Bizler de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 16 yılı hizmetle, projeyle, gayretle dolu dolu geçirdik. Dünyada örneği çok az görülen bir başarı öyküsünü hep birlikte yazdık. Hem halkımızın güvenini kazandık hem de ülkede ekonomik, siyasi istikrarı sağlayarak bu başarılara ulaştık. Dağ gibi sorunları dağ gibi hizmetlere dönüştürdük. Sorunlarımızı torunlara havale etmedik. Aziz milletimize tutamayacağımız hiçbir sözü vermedik, verdiğimiz sözlerin hepsini de yerine getirdik. Sizlere karşı, vatandaşlarımıza karşı sorumlu olduğumuz İzmirlilere karşı her zaman dürüst ve samimi olduk."

Ekonomik gelişmeler

AK Parti iktidarında milletin "olmaz denilenlerin olduğuna" bizzat şahit olduğunu vurgulayan Yıldırım, geleceğe her zamankinden daha heyecanla, umutla baktıklarını belirtti.

Yıldırım, terör eylemlerine, darbe teşebbüslerine, vesayet odaklarına, finansal saldırılara rağmen 2023 yılına Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği 100. yıl hedeflerine emin adımlarla yürüdüklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Arkamızda milletimizin ve İzmir'in desteğini hissediyoruz. Bu başarı sizlerin başarısıdır, bu başarı Türkiye'nin başarısı. Merkez Bankamız, Ekonomi Koordinasyon Kurulumuz, ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını uyum içinde sürdürüyor. Bugünlerde Türkiye ekonomisi üzerinde ne yazık ki bazı dedikodular, yalan yanlış hesaplarla iddialarla vatandaşlarımızın kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Ekonomimiz üzerinde oyun oynamaya çalışanların değirmenine su taşıyanlar var ama şunu herkes bilsin ki 2008'de 2009'da başlayan küresel kriz nasıl Türkiye'yi teğet geçtiyse bugünlerde ABD'de meydana gelen olayların bizim ekonomimizi de etkilediği malum ancak ekonomimiz sağlam temeller üzerindedir. Dolayısıyla bu krizler bizim alışık olduğumuz krizlerdir.

Kurdaki dalgalanma özellikle seçim öncesi birtakım manipülasyonların sonucudur. Kaynağını, nereden geldiğini de biliyoruz ama ne yaparsa yapsınlar hangi oyunun içine girerse girsinler, içerideki işbirlikçilerine de söylüyorum, başaramayacaksınız, geçmişte de başaramadınız şimdi de başaramayacaksınız. Hükümetimiz aldığı tedbirlerle uygulamaya koyduğu yasalarla reformlarla Türkiye büyüme yönünde, kalkınma yönünde emin adımlarla yürümeye devam ediyor. İnşallah sanayide, ihracatta, turizmde rekorlar kırmaya devam ediyoruz."

Yıldırım, yılın ilk 4 ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı misafir sayısının geçen seneye göre yüzde 50 artarak 8 milyona ulaştığı bilgisini verdi.

Başbakan Yıldırım, "Türkiye'de ekonomi iyiye gitmiyorsa, neden bilinen bankalardan birine 3 milyar 200 milyon dolar ödeyerek birisi geliyor, yatırım yapıyor? Küresel yatırımcı nereye gideceğini, nereye yatırım yapacağını çok iyi bilir. Türkiye gerek yerli gerek küresel yatırımacılar için cazibe merkezi ve güvenli liman olmaya devam ediyor." dedi.

Yıldırım, partisinin bir otelde düzenlenen İzmir Milletvekilleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye gelen turist sayısının geçen seneye göre yüzde 50 artarak 8 milyona ulaştığını, yıl sonu itibarıyla 40 milyon kişinin Türkiye'de ağırlanacağını söyledi.

Güven ve istikrarın adının Türkiye olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları belirtti:

"Efendim Türkiye'de ekonomi iyiye gitmiyormuş. Soruyorum kardeşim, Türkiye'de ekonomi iyiye gitmiyorsa neden bilinen bankalardan birine 3 milyar 200 milyon dolar ödeyerek birisi geliyor, yatırım yapıyor? Küresel yatırımcı nereye gideceğini, nereye yatırım yapacağını çok iyi bilir. Türkiye gerek yerli gerek küresel yatırımacılar için cazibe merkezi ve güvenli liman olmaya devam ediyor."

Yıldırım, dünyada son 10 yılda yapılan 10 mega projenin olduğunu, bunlardan 6'sının Türkiye'de gerçekleştirildiğini, dünyanın en büyük havalimanını Türkiye'nin yaptığını anlattı.

İzmir-İstanbul otoyolunun gelecek sene bitmesiyle iki şehir arasındaki mesafenin 2 saat 50 dakikaya ineceğini dile getiren Yıldırım, yapımı biten Sabuncubeli Tüneli'nin de tamamlanacağını ve Manisa ile İzmir'in birleşeceğini kaydetti.

Türkiye'nin dünyanın 17'nci, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğunun altını çizen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz sene dünyada büyümede bir numara olduk. Dünya büyümesinde bir numara olan bir ülke üzerinde oynanan küçük oyunlar asla sonuç vermez. Bu büyüme oranıyla hem G20 içerisinde bir numara olduk hem de OECD de aynı şekilde. 16 yıl içinde Türkiye her yıl ortalama 5,8 oranında büyüdü. 2002'de 36 milyar olan ihracatımız geçen sene 157 milyarı aştı. Nisan ayı sonunda, yıl sonu ihracatımız 160 milyar doları geçiyor. Bütün bunları yaparken, bir taraftan ülkemizin altyapısını güçlendiriyoruz, ülke olarak eksiklerimizi gideriyoruz ve çağımıza damga vuracak projeleri hayata geçiriyoruz."

Yıldırım, bu yıl devlet ve özel sektör yatırımlarının  1 trilyon lirayı aştığını belirterek, "Bu rakam 2002 yılına göre 4 kat artışı ifade ediyor. Dün Cumhurbaşkanımızın seçim beyannamemizde ifade ettiği gibi her zaman yatırım yapanın, üretenin yanında yer aldık, almaya devam edeceğiz. Türkiye için çalışanın, üretenin başımız üzerinde yeri var." dedi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif şehirlerinden İzmir'in emeğin, alın terinin, akıl terinin kenti olduğunu dile getiren Yıldırım, "İzmir'i her alanda geliştirmek, kalkındırmak için gece gündüz çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Yıldırım, İzmir'de eğitim imkanlarının artması için 9 bin 500 derslik yapıldığını, inşaatı Bayraklı'da devam eden şehir hastanesinin yanında sağlık alanında birçok merkez inşa edildiğini söyledi.

İzmir'e 15 yılda 15 bin 300 konut yapıldığını, 2 bin 724'ünün de inşasının sürdüğünü aktaran Yıldırım, Karabağlar'da kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını belirtti.

Yıldırım, son 15 yılda 400 kilometre bölünmüş yolun üzerine 425 kilometre bölünmüş yol daha  yaptıklarını belirterek, "Sabuncubeli Tünelini de inşallah Haziran'ın 10'unda açmış olacağız." dedi.

İzmir-Ankara arasındaki yüksek hızlı tren inşaatında Uşak'a kadar gelindiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, İzmir'le Ankara arasındaki tren mesafesinin 14 saatten 3,5 saate düşeceğini ifade etti.

İzmir'deki stat inşaatları 

Yıldırım, spor alanında İzmir'i ihmal etmediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Alsancak Stadı'na başladık, yapılıyor. Göztepe Stadı'na başladık yapılıyor ama Karşıyaka'ya başladık 'istemezükçüler' karşımıza çıktı ve onlar yüzünden Karşıyaka Stadı'nda ilerleme sağlayamadık. Alpay'ı getirdik, İzmir'in çocuğu olarak, dünyada bizi gururla temsil etmiş bir futbolcu olarak bundan sonra bu projeleri Alpay takip edecek, Altaylı Alpay."


Alaçatı'ya Ekrem Pakdemirli Havalimanı

Yıldırım, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın artık yetmediğini, buranın apronlarını büyüteceklerini ve park sayısını 37'den 60'a çıkaracaklarını bildirerek, "İkinci pist için fizibilite çalışmalarını başlatıyoruz. 'Alaçatı'ya yeni bir havalimanı yapacağız.' dedik, ihalesini yaptık, çalışmalar başlıyor ve 2 yıl içinde Alaçatı Havalimanı'nı açıyoruz, adını da koyduk, Ekrem Pakdemirli Havalimanı." dedi.

Yıldırım, özel sektörün İzmir'e iki büyük yatırım yaptığını, bunların Aliağa'da üretilecek ve 2019'da hizmete açılacak rüzgar türbini ile Aliağa'da savunma sanayisini desteklemek amacıyla yapılacak makine imalatı olduğunu söyledi.

Yıldırım, bu yatırım tutarının 1,8 milyar lira olduğunu vurgulayarak, şunları dile getirdi: 

"Binlerce kardeşimize iş, aş imkanı vereceğiz. Bu proje geçenlerde onayladığımız özel teşvik verilen 23 projeden bir tanesi. Amacımız İzmir'de gençlerimize daha fazla iş sahası bulmak ve İzmir'in kalkınmasına katkı sağlamak. Türkiye önemli bir kararın arefesindedir, tarihi bir kavşağı dönmeye hazırlanıyor. 24 Haziran seçimleri Cumhuriyet tarihimiz için çok ama çok önemli bir değişim, dönüşüm seçimi olacak. Seçimlerde ilk defa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin getirdiği seçimi yapacağız. Hem cumhurbaşkanımızı hem güçlü Meclisi oluşturan seçimleri bir arada yapacağız. Daha istikrarlı daha güçlü daha adil bir Türkiye hedefimizi inşallah 2023'e, 2053'e giderken inşa etmenin başlangıcını yapıyoruz."

AK Parti'ye aday adaylığı başvurusu yapanların hepsinin üstün vasıflara sahip olduğunu kaydeden Yıldırım, bu nedenle aday belirleme sürecinde çok titiz çalıştıklarını söyledi. 

Milletvekili aday tanıtım toplantısında, 24 Haziran'da İzmir'den aday olarak belirlenenlerin öz geçmişleri tek tek okundu, barkovizyondan gösterildi. Başbakan Yıldırım, adaylarla tokalaşarak, fotoğraf çektirdi. Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından salona bu yıl kazandıkları kupa ile gelen Altaylı futbolcular, sahneye çıkarak Başbakan'a Altay atkısı taktı ve kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.


Etkinliğin yapıldığı salona, ölüm yıldönümü olan şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek'in üzerinde fotoğrafı bulunan ve "Bizdeki muhalefet iktidarın değişmesi için vatanın düşmesine bile razıdır" sözünün yazdığı bir afişin asıldığı görüldü.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner535
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV
  banner559