banner602

banner582

banner499

banner500

banner501

banner503

banner565

banner217

banner586

banner504

banner588

banner603
29 Mayıs 2020 Cuma

Kendi ilacımızı üreteceğiz...

Erbaş,“Aile, iyiliğin hayata aktığı kaynaktır”

Erbaş, “İki gün boyunca devam edecek olan bu forumun ailelerimizin ebrar vasfını kazanacağı erdemlerle buluşmasına vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum”

28 Nisan 2019 Pazar 21:22
Bu haber 580 kez okundu
Erbaş,“Aile, iyiliğin hayata aktığı kaynaktır”
banner580
Erbaş,“Aile, iyiliğin hayata aktığı kaynaktır”

"İyilik Ekseninde Aile" temasıyla düzenlenen “4. Aile Forumu’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Aile, iyiliğin hayata aktığı kaynaktır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İyilik Ekseninde Aile" temasıyla düzenlenen “4. Aile Forumu’na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Aile Haftası münasebetiyle gerçekleştirilen forumda bu yıl ilk kez “Ailemde İyilik Var" temalı “Kısa Film ve Fotoğraf Yarışması" ödül töreni de yapıldı.

“İyilik Ekseninde Aile" temasıyla Osmanlı Arşivleri Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen forumunun açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “İki gün boyunca devam edecek olan bu forumun ailelerimizin ebrar vasfını kazanacağı erdemlerle buluşmasına vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

Aile Forumunun dördüncüsünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Erbaş, bu yıl bir de ailede ve bütün yeryüzünde iyilik duyarlılığını daha çok gündem etmek ve herkese ulaştırmak amacıyla fotoğraf ve kısa film yarışması düzenlediklerini kaydetti.

“Müminler için hayat bir iyilik yolculuğudur”

Müminler için hayatın iyilik yolculuğu, insanın da bu dünyaya inanmak ve iyi işler yapmak için gelen bir yolcu olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, dünya ve ahirette hayatın özünün iyilik olduğunu vurguladı.

İyiliği yaygınlaştırmanın bir sorumluluk olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Hem vahyin kitabı hem de kâinat kitabı insana iyiliği öğretir; onu her zaman ve mekânda iyilik ve merhamete davet eder. İyilik, toprağa düşüp yeşeren, yeşerip serpildikçe yeniden toprağa düşüp binlerce fidan olarak hayatı yeşerten bir tohum gibidir. İnsana düşen, iyiliğin kalıcılığına ve bereketine inanmak ve hayata iyilik tohumları saçmaktır” şeklinde konuştu.

“İyiliğin olmadığı yerde kötülük hâkim olur”

İyiliğin İslam’ın en temel kavramlarından olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, şöyle devam etti;

“İyiliği emir, kötülükten nehiy düsturunun, müminin hayat felsefesi olmasını esas alan bu medeniyet, iyiliği yeryüzünü kuşatacak kadar büyüterek kötülüğe yer bırakmamayı hedeflemektedir. Zira iyiliğin olmadığı yerde kötülük hâkim olur. Kötülük ise karanlık gibi arızîdir. Onu yok etmek için iyilik ışığını yakmak yeterlidir. Onun için karanlıktan çıkamayana bir mum olabilmektir iyilik. Türkiye Diyanet Vakfı olarak, yeryüzünde iyiliğin ulaşmadığı yer kalmasın hedefiyle gayret ediyoruz, çalışıyoruz.”

Başkan Erbaş, yarışmaya katılan eser sahiplerini tebrik ederek eserlerle ilgili  şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dikkatimi çeken bir hususu da paylaşmak isterim; iyilik büyük oranda sadece yaşlılarımıza iyilik olarak resmedilmiş.  Bu, devasa anlam dünyası olan iyilik kavramını biraz daraltmak demektir. Belki de modern dünyanın, yaşlılarımızı iyiliğe muhtaç ve yalnızlığa mahkûm etmesi sebebiyle gençlerimizin ve çocuklarımızın zihinlerinde, iyilik ve yaşlı kavramı yakın çağrışım yapmaktadır. Fakat iyilik sadece yaşlıları yolda karşıdan karşıya geçirmek, düşkünlük çağına ulaştıklarında onlara gönül alıcı güzel söz söylemek değildir. Bunlar oldukça önemli olmakla beraber, iyiliğin sadece bir boyutudur.”

“İyilik, Yaratanın hatırına bütün mahlûkata merhametle yaklaşmaktır”

İyiliğin, insanın kendisi için istediğini herkes için istemesi olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “İyilik, Yaratanın hatırına bütün mahlûkata merhametle yaklaşmaktır. Havaya, suya, toprağa, çevreye karşı sorumlu davranmayı insan olmanın gereği kabul etmektir. Başkasını sevindirdiğinde sevinmektir. Kardeşinin bir ihtiyacına ve sıkıntısına derman olduğunda huzur bulmaktır. Dolayısıyla iyilik, İslam’ın en köklü ve kapsamlı kavramlarında karşılığını bulur. Bu manada iyilik ihsandır, lütuf’tur, ma’ruftur” diye konuştu.

Hiçbir iyiliğin küçük olmadığını ve asla zayi olmayacağını söyleyen Başkan Erbaş, ‘Her kim bir iyilik yaparsa, Biz onun iyiliğini artırırız’ ayetini hatırlattı.

İyiliğin hayata aktığı kaynağın aile olduğunu belirten Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“İyilik pınarının kaynağını çoğaltmak için ailede iyiliği güçlü kılmak gerekir. Cömertlik ve infakta ‘geçimini üstlendiklerinden başla!’ buyuran Peygamberimize göre insanın iyilik yapması gereken en öncelikli kişiler, en yakınlarıdır. Yani eşimiz, çocuklarımız, annemiz babamız, kardeşlerimiz, akrabalarımızdır. Dolayısıyla birbirimizin ihtiyacını karşılama ve kusurunu örtme ahlakını önce ailemizde, en yakınımızda hayata geçirmemiz gerekir. Maalesef dışa dönük hayatların öne çıktığı günümüzde çoğu insan, dışarıda gösterdiği nezaket, zarafet ve anlayışı ailesinden esirgemektedir. Oysa suya düşen bir damlanın çıkardığı, merkezden etrafa doğru genişleyen halkalar misali iyiliği öncelikle ailede hâkim kılmak gerekir.”

Başkan Erbaş, dünya ve ahiret saadeti için insanlığa yol gösteren İslam'ın ailede adaletin, ihsan ahlakının, fedakarlığın, sorumluluk bilincinin, yardımlaşma ve anlayışın hakim kılınmasını, eşlerin birbirine sadakatle güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç, keder ve sıkıntıların paylaşılmasını istediğini kaydetti.

“İslam’ın ailede en ideal yaklaşım olarak gösterdiği hedef, ihsan ahlakıdır”

İslam’ın ailede en ideal yaklaşım olarak gösterdiği hedefin ihsan ahlakı olduğunu belireten Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İhsan, hiçbir karşılık beklemeden ve asla minnet altında bırakan bir tutum takınmadan yapılan iyiliktir. Herkesin diğerini hoşnut etme gayesini davranışlarının merkezi yapmasıdır. Bu şekliyle ihsan, aile bireylerinin hep beraber birbirlerine karşı yaklaşımında temel ahlaka dönüştüğünde aile gerçek manada ve bütün boyutlarıyla huzur yuvası haline gelecektir. Bu meyanda, başta Aile ve Dini Rehberlik Bürosunda görevli hocalarımız olmak üzere, ailede iyiliği egemen kılmak için çalışanlar, teklif ettikleri ahlakı ve güzellikleri kendi ailelerinde yaşamalıdırlar. Takdir edersiniz ki bir doktorun öncelikle kendisinin sağlıklı olması gerekir ki, hastasına şifa olabilsin. Bütün hocalarımızın bu gayret içerisinde olduğunu biliyor ve bu örnekliğin bütün milletimize dalga dalga yayılacağına olan inancımızın tam olduğunu ifade etmek istiyorum.”

İki gün sürecek olan “İyilik Ekseninde Aile” forumunda, ‘Ailede iyilik/maruf kavramı’, ‘Psiko-sosyal açıdan ailede iyilik’ ve ‘Ailede çatışmayı önleyecek iyilik modelleri’ başlıkları altında gerçekleştirilecek oturumlarda, konuların uzmanlar tarafından ele alınacak.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın yanı sıra Başkanlığın üst düzey yöneticileri, personeli ve yarışmanın jüri üyeleri katıldı.

“Ailemde İyilik Var”

Konuşmaların ardından “Ailemde İyilik Var” temalı Kısa Film ve Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

Akıllı Telefon ve SLR kategorilerinde düzenlenen fotoğraf yarışmasında; Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı dalında Mehmet Aslan'ın ‘Dede ve torun’ fotoğrafı birincilik ödülü kazandı. SLR kategorisinde ise Cihan Karaca ‘Nine-torun’ fotoğrafı ile v hv olurken, Arif Hüdaverdi Yaman ‘Baba-kız’ fotoğrafı ile ikinci, Murat Akgün ‘Ailem’ fotoğrafıyla üçüncü oldu. Haşim Kandilcioğlu’na ait ‘Hep el ele’ isimli fotoğraf ise mansiyon ödülü aldı.

Kısa film yarışmasında ise, Arzu Özer'in ‘Hayat Paylaşmaktır’ filmi birincilik, Abdullah Şahin'in ‘Krampon’ filmi ikincilik, Bahadır Kapır ve Ferhat Zengin'in ‘Mağrib’ filmi üçüncülük, Şeref Akçay'ın ‘Kar Tanesi’ filmi mansiyon ödülü aldı.

banner589

banner578

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner386
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV