banner529

banner528

banner532

banner533

banner218

banner526

banner211

banner499

banner500

banner501

banner503

banner497

banner217

izmir escort

banner493
16 Şubat 2019 Cumartesi

banner530

Bakan Yıldırım: 9 ayda 11 projeyi başlattık

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’e söz verilen 35 projenin 11’inin başlatıldığını belirterek, “Genel seçimlerin ardından sadece 9 ay geçmesine karşın biz 11 projeyi başlattık.

banner98
29 Mart 2012 Perşembe 15:00
Bu haber 73910 kez okundu
Bakan Yıldırım: 9 ayda 11 projeyi başlattık

Diğer projelerin hazırlıklarına da devam ediyoruz. İzmir isterse plakamız 35 kalır, projemiz 35 kalmaz. Yeni projeler yapmak ve hayata geçirmek bizim işimiz.” dedi. Söz konusu projeler arasında ilk olarak İstanbul-İzmir Otoyolu projesini başlattıklarını belirten Yıldırım, çalışmaların iki kanattan hızla devam ettiğini anlattı. İzmir – İstanbul Otoyolu ve Körfez Geçişi ile seyahat süresinin 7 saatten 3 saate ineceğinin altını çizen Yıldırım, İzmir – Manisa – Balıkesir – Bursa – Yalova – Gebze güzergâhındaki bütün seyahat sürelerinin yarıya ineceğini vurguladı. Yıldırım, İzmir’i Antalya’ya, Çanakkale’ye, Edirne’ye ve Ankara’ya bağlayacak otoyol projelerinin de sırada olduğunu söyledi. Yıldırım, “Ancak İzmir’ i Ankara’ya otoyol ile bağlamadan önce hızlı tren ile bağlıyoruz. İzmir-Ankara Hızlı Tren Hattı ihalesine çıktık, yakında inşaata başlıyoruz. Seyahat süresi, proje tamamlandığında İzmir – Ankara 13 saatten 3,5 saate inecek. İzmir – Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'ndaki dev yatırım, Ege’nin incisi İzmir ile başkent Ankara’yı birbirine daha da yakınlaştıracak.” dedi.

İZMİR-MANİSA 2 YIL SONRA 15 DAKİKA

Bakan Yıldırım, İzmir ile Manisa arasındaki ulaşımın en riskli bölgesi olan Sabuncubeli geçişinde yapılacak tünel projesinin de 10 Eylül 2011’de başlatıldığını anımsatarak, “Bu korku yolunu, bir keyif yolu haline getirecek Sabuncubeli Tüneli projesini bir çözüm olarak ortaya koyduk. Manisa-İzmir arasında toplam 2 bin 800 metre uzunluğunda 2 adet tünel yapılıyor. Ayrıca 1240 kilometrelik bağlantı yolları da tamamlanacak. Arazi şartları çok zor. Çok meşakkatli ve maliyetli bir proje. Ancak bunun hiç önemi yok. Çünkü burası ana güzergâh. İki yıl sonra buradan 15 dakikada geçip gideceksiniz.” dedi. Söz verilen projelerden birinin de Egeray’ın Selçuk ve Bergama’ya kadar uzatılması olduğunu anımsatan Yıldırım, proje ile Selçuk ve Bergama’nın İzmir merkez bağlantı yollarındaki trafik karmaşasına da son verileceğini söyledi. Yıldırım, proje ile bölgenin en önemli turizm merkezlerinden olan Selçuk ve Bergama’ya Adnan Menderes Havalimanı’ndan doğrudan ulaşım sağlanacağını ifade ederek, 7 Eylül 2011’de Cumovası - Torbalı hattının temelini attıklarını hatırlattı.

İZMİR LİMAN ŞEHRİ OLUYOR

Yıldırım, Türkiye’nin en büyük limanı Kuzey Ege Limanı’nın da temelini attıklarını belirterek, “Dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak liman, demiryolu ve otoyol bağlantıları ile İzmir’in, Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin küresel pazarlara açılan önemli bir kapısı olacaktır. Üç faz halinde tamamlanacak liman tam kapasiteyle çalışmaya başladığında yıllık konteyner elleçleme kapasitesi 12 milyon TEU olacaktır.” dedi. Bu proje ile Türkiye’nin konteyner elleçleme kapasitesinin mevcudun üç katına çıkacağını kaydeden Yıldırım, İzmir Limanı'nın geri sahasını genişletme projesinin de hazırlıklarının sürdüğünü söyledi. Bakan Yıldırım, İzmir’i Türkiye’nin en büyük yat turizm merkezi haline getirmek için de 18 adet yat limanı projesini peyderpey başlatacaklarını vurgulayarak, “Karşıyaka, Bayraklı, İnciraltı, Urla-Çeşme ve Şakran yat limanlarının proje ihalesine çıktık. Diğer projeleri de birer birer devreye alarak İzmir’de 6 olan yat limanı sayısını 24’e çıkarmayı planlıyoruz. Konu İzmir olunca sadece yat turizmiyle de yetinmeyiz. İzmir’i kruvaziyerler şehrine de çevireceğiz. Kuracağımız kruvaziyer limanıyla İzmir, yılda 2 milyondan fazla turistin ziyaret edeceği, istihdamın ve ticaretin vazgeçilmez adresi oluyor. Kruvaziyer limanı projesine ilişkin ihaleye 2 ay içerisinde çıkmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

'İZMİR, TRAFİK DERDİNİ UNUTACAK'

Bakan Yıldırım, 35 proje içerisinde yer alan. Adnan Menderes Havalimanı’nın da çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde büyütülmesine ilişkin projenin hayata geçtiğini hatırlattı. Yıldırım, İzmir’in şehiriçi trafiğini rahatlatmak için de projelerinin bulunduğunun altını çizerek, “Biliyorsunuz İzmir Çevre Yolu'nu faaliyete geçirdik. İzmirliler trafikte rahat nefes aldı. 23 Eylül’de temelini attığımız Konak Tüneli tamamlandığında ise İzmir’de trafik rahatlayacak. Artık İzmir’in uzun yıllardır kentiçi trafiğinin can damarlarından olan, Mürselpaşa Bulvarı üstünden Mustafa Kemal Paşa Bulvarı'na bağlanan trafik, tünel geçişi ile sağlanacak.” dedi.

İZMİR LOJİSTİK ÜS OLUYOR

Bakan Yıldırım, İzmir’i lojistik üs haline getirecek çalışmalara da hızla başladıklarını söyleyerek, “Türkiye’nin en büyük lojistik üssü olacak Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin de ihalesine çıktık. Yakında projeye başlayacağız. 3 milyon metrekare alana kurulu olacak bu merkezde 14 bin 211 konteyner depolanabilecek. Ayrıca Kuzey Ege Limanı'na Torbalı-Kemalpaşa demiryolu bağlantısı ile bütün Ege Bölgesi’nin yüklerinin toplama merkezi Kemalpaşa Lojistik Merkezi olacak.” dedi. Bakan Yıldırım, ayrıca 10 milyar TL’lik ciroya ulaşan e-ticaret için İzmir’i e-ticaretin kalbi yapmak amacıyla çalışıldığını, yakın zamanda e-PTT Sanal Alışveriş Merkezi'nin açılışını yapacaklarını söyledi.

'İZMİR’E ÖĞRENCİ YAŞAM MERKEZİ VE DİJİTAL ARŞİV KURACAĞIZ'

Yıldırım, İzmir’de bilişim yatırımlarına da ağırlık verdiklerini söyledi. İzmir’de dijital arşiv kent kuracaklarını belirten Yıldırım, “Dijital arşiv kent sözünü verdik ve başlattık. Dijital arşiv kent büyük bir proje. Devletin, şirketin kağıda ihtiyacı kalmayacak. Milyarlarca sayfa, elektronik ortama aktarılacak. Ayrıca İzmir’de gençlerimiz için öğrenci yaşam merkezleri kuracağız. Gençlik ve Spor Bakanlığı. Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla yeni yurtlar da yapılacak ancak bizim yapacağımız sadece bir yurt değil, başlıbaşına bir yaşam merkezi olacak. İzmir’de bu anlamda ciddi açık var, bunu kapatmayı hedefliyoruz.” dedi.

'YETER Kİ İZMİR İSTESİN'

Bakan Yıldırım, daha yolun başında olduklarını, buna rağmen yapılan yatırımların meyvesini almaya başladıklarını ifade etti. Yıldırım, İzmir’in 200 metropol şehrin yer aldığı dünyanın en hızlı büyüyen metropol ekonomileri listesinde Şangay, Riyad ve Cidde’den sonra 4. sırada yerini aldığını anımsattı. Bu noktada İzmir’in şehir dönüşümünün de büyük önem taşıdığını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’in ketsel dönüşümünün yapılabilmesi için seçim öncesinde bir söz vermiştik ve gerekirse yasal düzenleme yaparız demiştik. Mevzuatı TBMM gündemine getiriyoruz. İzmir'de oturmak yok. Zaman, çalışma zamanı. Hizmette sağ sol hesabı olmaz. Hizmette ayrılık gayrılık olmaz. Hizmet edeceksek yerel yönetimiyle, merkezi hükümetiyle, sivil toplum örgütleriyle, kamu idaresiyle İzmir için, memleket için ne gerekiyorsa yapmak durumundayız. İşbirliğine mesafeli durmakla, işi yavaşlatmakla, ağırdan almakla, nazlanmakla bir şey kazanamayız. Memleket kaybeder. Onun için Büyükşehir Belediyesi üzerine düşeni yapacak. Biz üzerimize düşeni yapacağız, çünkü İzmir çok hasret çekti. Türkiye’nin incisi, ülkemizin Batı'ya açılan kapısı çok özlem çekti. Onun için duble yolları tamamlıyoruz. Onun için Türkiye’nin en büyük limanını İzmir’e yapıyoruz. Onun için İstanbul-İzmir Otoyolu gibi dev bir projenin yapımını başlattık. Onun için Sabuncubeli Tüneli'yle, Konak Tüneli'yle İzmir'i belini büken ulaşım sorunundan, trafik sorunundan bir an önce kurtarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Onun için Adnan Menderes’i bir kasaba havaalanı olmaktan çıkarıp bir metropol havaalanı, bir dünya havaalanı haline getirdik. Onun için bilişimde İzmir'i sadece ülkemizin değil, Avrupa’nın sayılı şehirlerinden biri haline getiriyoruz. Onun için 35 proje diyoruz. İzmir isterse plakamız 35 kalır, projemiz 35 kalmaz. Yeni projeler yapmak ve hayata geçirmek bizim işimiz. Yeter ki İzmir istesin.”

BAŞLATILAN PROJELER

İZMİR – İSTANBUL OTOYOLU: 29 Ekim 2010 tarihinde temeli atıldı. İstanbul ve İzmir tarafından çalışmalar sürüyor.
SABUNCUBELİ TÜNELİ: 10 Eylül 2011 tarihinde temeli atıldı.
KONAK TÜNELİ: 23 Eylül 2011 tarihinde temeli atıldı.
İZMİR – ANKARA YÜKSEK HIZLI TREN HATTI: 28 Aralık 2011 tarihinde ihalesi yapıldı. Yer teslimi yapılarak inşaatına başlanacak.
EGERAY CUMOVASI –TORBALI HATTI: 7 Eylül 2011’de Cumovası –Torbalı Hattı temeli atıldı.
KUZEY EGE LİMANI: 16 Mayıs 2011’de temeli atıldı.
KEMALPAŞA LOJİSTİK MERKEZİ: 21 Mart 2012 tarihinde ihalesi yapıldı. Sözleşmenin imzalanmasından sonra yer teslimi yapılarak inşaatına başlanacak.
ADNAN MENDERES HAVALİMANI İÇ HATLAR TERMİNALİ: 11 Aralık 2011’de devri yapıldı, yapımı başladı.
E-TİCARET ÜSSÜ: PTT AVM’nin kurulum çalışmaları tamamlanmak üzere olup yakında açılışı yapılacak.
ÇAĞRI MERKEZLERİ: Özel bir şirkete ait çağrı merkezi açıldı. İki çağrı merkezinin açılış çalışmaları da tamamlanmak üzere.
YAT LİMANLARI PROJESİ: Karşıyaka, Bayraklı, İnciraltı, Urla-Çeşme ve Şakran yat limanlarının proje ihalesinde ön yeterlilik dosyaları alındı. Proje çalışmaları sürüyor.
KURVAZİYER LİMANI: 2 ay içerisinde proje ihalesine çıkılacak.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV