banner611

banner621

banner610
24 Temmuz 2021 Cumartesi

Hava kirliliğinin olumsuz etkisinin minimuma indirme hedefleniyor...

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CityAir Projesi, Türkiye’de 31 ilin hava kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla yürütülüyor. Proje kapsamında, hava kalitesi yönetimine ilişkin konuların; karar vericiler, belediyeler, çocuklar, kadınlar ve toplumun farklı seviyelerinde anlaşılması ve bu konuda farkındalığın artırılması için çalışmalar yapılıyor.

04 Aralık 2020 Cuma 23:14
Bu haber 870 kez okundu
Hava kirliliğinin olumsuz etkisinin minimuma indirme hedefleniyor...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen CityAir Projesi kapsamında 10 ilden katılımcılar hava kalitesine ilişkin farkındalık eğitiminde bir araya geldi.

Türkiye’de 31 ilde hava kalitesine ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen CityAir projesinde formatör eğitimleri devam ediyor.

Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinde görevli bulunan Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı personeline yönelik Formatör Eğitimi 2 Aralık 2020 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi’nde etkinliklere ara vermeden devam ediliyor. Toplam 31 ilin dahil olduğu projenin farkındalık eğitimleri serisinin devamında; Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde’den oluşan 10 ilin formatör eğitimleri tamamlandı. Çevrimiçi gerçekleştirilen eğitimde 10 ilden Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı personeline hava kalitesinin önemine ve konunun meslek alanları arasındaki bağlantısına ilişkin bilgi verdi.

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) projesi, Türkiye’nin; Avrupa Birliği Çevre Müktesebatı çerçevesinde ve taraf olduğu uluslarararası sözleşmeler doğrultusunda, vatandaşların soluduğu havanın kalitesini, yaşam kalitesini yükseltmeyi ve kamuoyunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Proje kapsamında, yerel yönetimlerin ve konuyla ilgili paydaşların, hava kalitesi yönetiminde emisyon envanteri oluşturma, modelleme başlıklarıyla birlikte kamuoyu farkındalığı ve iletişim başlıklarında uygulamaya ilişkin teknik ve idari kapasite geliştirmeleri hedefleniyor.  , Artan farkındalık ve etkin bilgi aktarımı sayesinde uzun vadede hava kalitesine ilişkin bilgi sahibi olma ve bilgiyi kullanabilme oranının önemli ölçüde yükselmesi bekleniyor.

Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması Projesi-CityAir, öncelikle 31 ilde hava kalitesinin korunmasına esas deneyimin sürdürülmesini böylece hava kirliliğinin sağlık ve ekonomiye olumsuz etkisini minimuma indirmeyi hedefliyor.

Bu doğrultuda Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde illerinden; Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı ile birlikte  Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatından 50’yi geçen sayıda personelin katıldığı çevrimiçi farkındalık eğitiminde, hava kalitesinin sağlık üzerindeki etkileri konuşuldu. Eğitimde ayrıca, katılımcı illerde kamuoyu farkındalığı yaratabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirebilecek uygulamalar istişare edildi.

Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi hakkında

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen CityAir Projesi, Türkiye’de 31 ilin hava kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla yürütülüyor. Proje kapsamında, hava kalitesi yönetimine ilişkin konuların; karar vericiler, belediyeler, çocuklar, kadınlar ve toplumun farklı seviyelerinde anlaşılması ve bu konuda farkındalığın artırılması için çalışmalar yapılıyor. Projede yer alan iller; Aydın, Denizli, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak, Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye, Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde.

Projenin hedefleri

Hava kalitesinin anlaşılması, korunması ve gerekli yerlerde iyileştirilmesi için kapasitenin artırılması amacıyla yola çıkılan projede belirtilen 31 ilde temiz hava eylem planlarının güncellenmesi, ulaşım, sanayi, evsel ısınma ve tarım başta olmak üzere sektörel bazda hava kirliliğiyle mücadelede alınacak önlemlerin belirlenmesi ve emisyon yönetimi yol haritasının hazırlanması hedefleniyor. Hava kalitesinin belirli eğitim ve iş birliği faaliyetleriyle korunması amacıyla 31 şehirdeki nihai faydalanıcı personelin kapasitesini artırmak üzere düzenlenen hava kalitesi çalıştayları ve saha ziyaretleri yerel personelin eğitiminde büyük önem taşıyor.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV