banner625

banner626

banner624

banner604

banner577

banner528

banner565

21 Ekim 2021 Perşembe

Her sektörün kendi ihtiyaçlarına nokta atışı RTLS çözümleri

Çalışanların ve ekipmanların takibi ve kontrolü, ziyaretçi izleme, demirbaş/varlık yönetimleri gibi süreçlerin kablosuz yöntemlerle uygulanmasına olanak sağlayan Wipelot, RTLS çözümleriyle varlık bilgisinin konum tabanlı olarak izlenmesini sağlıyor. Wipelot’un geliştirdiği RTLS tabanlı varlık ve personel takibi teknolojileri sayesinde işletmeler; bakım, onarım maliyetleri ve personellere ayrılan kaynakları etkin şekilde yönetirken aynı zamanda çalışma ortamından da önemli verileri topluyor.

05 Ekim 2021 Salı 23:37
Bu haber 156 kez okundu
Her sektörün kendi ihtiyaçlarına nokta atışı RTLS çözümleri
Sanayinin farklı faaliyet alanlarında iş verimliliğini ve kalitesini artırmak hedefiyle kullanılan birçok akıllı iş çözümü bulunuyor. Özellikle de operasyonel standartların sağlanması, iş güvenliği riskinin azaltılması, iş gücü ve zaman kazancının elde edilmesi için devreye giren akıllı çözümler, insan etkisi olmaksızın iş süreçlerini optimize etmeyi başarıyor. Bunların başında gelen ve kısaca RTLS olarak adlandırılan Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi (Real Time Location System); işletmelerdeki varlıkların, insanların ve envanterlerin konumlarının tespiti, takibi ve yönetilmesinde sanayinin pek çok iş koluna büyük avantaj sağlıyor. Akıllı iş çözümlerinde öncü teknolojilere imza atan Wipelot, RTLS teknolojileriyle firmaların iş süreçlerini optimize ederek büyümelerine ve küresel ölçekte rekabet avantajı kazanmalarına destek oluyor.

Sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle üretimde kendini gösteren yoğun makineleşme, varlık sayısındaki artış ve çalışanların iş güvenliğinin sağlanmasındaki zorluklar bu alanda daha nitelikli çözümleri gerekli kılıyor. Üretim sahalarında hem verimliliği ve güvenliği artırmak hem de maliyetleri düşürmek için insanların ve varlıkların etkin bir şekilde takip edilmesine ihtiyaç duyuluyor. İzleme ve takip süreçlerinin manuel olarak yapılması ciddi bir zaman kaybına yol açtığı gibi hata riskini de artırıyor. Bu aşamada devreye giren ve akıllı iş çözümlerinde öncü bir teknoloji şirketi olan Wipelot, gerçek zamanlı izleme teknolojileriyle iş sahalarındaki takibi otomatik hale getirerek süreçleri iyileştiriyor.

İzleme, takip ve yönetme süreçleri anlık yapılabiliyor

Çalışanların ve ekipmanların takibi ve kontrolü, ziyaretçi izleme, demirbaş/varlık yönetimleri gibi süreçlerin kablosuz yöntemlerle uygulanmasına olanak sağlayan Wipelot, RTLS çözümleriyle varlık bilgisinin konum tabanlı olarak izlenmesini sağlıyor. Wipelot’un geliştirdiği RTLS tabanlı varlık ve personel takibi teknolojileri sayesinde işletmeler; bakım, onarım maliyetleri ve personellere ayrılan kaynakları etkin şekilde yönetirken aynı zamanda çalışma ortamından da önemli verileri topluyor. Şirketlerin toplanan veriler aracılığıyla daha doğru kararlar vermesine yardımcı olan bu sistemler, işletmelerin operasyonlarını optimize etmek için daha donanımlı hale gelmelerinde belirleyici bir rol üstleniyor.

İş yeri güvenliğini maksimize ediyor

Güçlü alt yapısıyla üretim sahalarını akıllı hale getiren Wipelot RTLS çözümleri, riskli işlerde görev alan veya yalnız çalışanların durumunun ve konumunun gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlıyor. Tersanelerden maden ocaklarına kadar yüksek risk taşıyan tüm ortamlarda çalışanların durumlarından haberdar olma imkânı sunan bu sistemler, hata ve güvenlik zafiyetlerini de en aza indiriyor. Bu sayede acil durumlarda daha iyi koordine olmayı kolaylaştıran sistem, iş yeri güvenlik standartlarının gelişmesine katkı sağlıyor.

Her sektörün kendi ihtiyaçlarına nokta atışı RTLS çözümleri

Madencilik, inşaat ve sanayi başta olmak üzere karmaşık iş süreçlerinin hâkim olduğu otomotiv, sağlık, petrokimya, askeriye, üretim, havacılık sektörlerinde ve iş güvenliği sağlamak istenilen her yerde kullanılabilen Wipelot RTLS teknolojisi, sektörlerin farklı ihtiyaçlarına cevap niteliğinde nokta atışı çözümler sunuyor. Örneğin, madencilik özelinde geliştirdiği Smart Mining System (Akıllı Madencilik Sistemi) ile maden sahalarında gerekli olan tüm güvenlik standartlarını eksiksiz oluşturuyor. Ödüllü sinyalizasyon sistemiyle maden içindeki ve dışındaki araç trafiğinin kontrol altına alınmasına imkân tanıyan Wipelot, bu sayede kazaların önlenmesine yardımcı olurken günlük araç geçiş sayısını artırarak verimlilik artışı da sağlıyor.

En az donanım ve uygun maliyetle iş süreçlerinin takibi kolaylaşıyor

Wipelot RTLS çözümleri, kablosuz altyapı teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde kurulabiliyor. Bulut tabanlı uzaktan yönetim sistemi ve geriye dönük data yönetimi gibi fark yaratan teknolojilerle güçlendirilen bu çözümler, mümkün olan en az donanım ve uygun maliyetle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli yöntemleri sunuyor. Wipelot’un forklift çarpışma önleme sistemi SafeZone, araçların ve personelin üzerinde bulunan donanımlar ile talebin hacmine göre hiçbir donanıma ihtiyaç olmadan ya da çok az ek donanım ve yazılım desteğiyle entegre edilebiliyor. Şirket ayrıca, yalnız ve riskli bölgede çalışanlar için geliştirdiği iş güvenliği sistemi Lone Worker ve pandemi döneminde hayata geçirdiği Sosyal Mesafe Takip ve Uyarı Sistemi (Social Distance Tracking and Warning System) gibi özel teknolojilerinin yanı sıra motorlu-motorsuz ekipman ve personel takip sistemleri gibi çözümlerini de farklı bir altyapı ve ekstra maliyet olmadan tesislere uygulayabiliyor.

Wipelot Hakkında

Türkiye’nin endüstriyel IoT alanında üretim yapan öncü teknoloji şirketi Wipelot, kuruluş tarihi olan 2005 yılından bu yana dijital dönüşümün temelini oluşturan gerçek zamanlı kişi, ekipman ve ortam izleme alanlarında yazılım, donanım ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Endüstri 4.0 evresinin yapıtaşı olan endüstriyel IoT, RTLS (Real Time LocationSystem-Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi), RFID (RadioFrequencyIdentification-Radyo Frekanslı Tanıma), UWB (Ultra WideBand- Ultra Geniş Bant), mobil teknolojiler ve iletişim teknolojileri alanında yoğun Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiren şirket, yüzde 100 yerli ürünler üretiyor. Global şirketlerin ve Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu konumundaki firmaların dijitalleşen iş süreçlerinde verimlilik, hız artışı ve iş güvenliği sağlayan gerçek zamanlı izleme teknolojileri ile öne çıkan Wipelot; otomotiv, beyaz eşya, metal, enerji, gıda, sağlık, ilaç, kozmetik ve tekstil gibi sanayi kollarının yanı sıra madencilik, inşaat, havacılık, savunma sanayi gibi pek çok farklı sektöre yüksek katma değer sunuyor. Sahadan alınan gerçek zamanlı verilerden yola çıkarak analiz gerçekleştiren Wipelot; personelleri, araçları, iş makinelerini, ekipmanları, yarı mamul ürünleri ve riskli çalışma ortamlarının sıcaklık, nem, gaz, ışık gibi değerlerini anlık olarak takip ederek verimlilik ve iş güvenliği sağlıyor. Wipelot’un Ultra Geniş Bant Teknolojisi (UWB) ile donanım ve çözüm üreten dünya çapındaki teknoloji firmalarının bir araya geldiği Omlox, UWB Alliance ve FiRa Consortium üyelikleri de bulunuyor. Cirosunun büyük bir kısmını Ar-Ge’ye ayıran şirket, Tasarım Merkezi olma statüsüne sahip. 2019 yılında bir yapay zekâ (AI) şirketine ortak olan Wipelot, işletmelerin özel ihtiyaçlarına yanıt veren AI-Native çözümler de geliştiriyor. 2020 yılını pandemiye rağmen yüzde 50 büyüme ile kapatan ve 2021 yılı için büyüme hedefini yüzde 60’a çıkaran şirket, çalışan sayısında da yüzde 20'lik bir büyüme bekliyor. İhracatını da bir önceki yıla göre yüzde 50 artıran Wipelot; ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Kanada, Hindistan ve Katar başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Wipelot, 2021 yılında Avrupa ve Amerika pazarlarındaki yurt dışı satış faaliyetlerinin yanı sıra hedef pazarları arasına aldığı Ortadoğu ülkelerinde de adından söz ettiriyor. Halihazırda dünyanın önde gelen firmalarına gerçek zamanlı izleme teknolojileri ile çözüm sunan Wipelot, RTLS (konum belirleme), ISG (iş sağlığı ve güvenliği) ve SafeZone (iş makinesi-yaya ve iş makinesi-iş makinesi çarpışma önleme sistemi) alanlarında dünya markası olmaya odaklanmış durumda.

banner589

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV