banner630

banner629

banner626

banner625

banner628

banner624

banner604

banner577

banner528

banner565

05 Aralık 2021 Pazar

Kuruyan Kalpleri Sulamak ve Rahatlamak için Bir Kitap:

‘Kalbimiz kurur bazen ve biz bir daha yeşillenemeyeceğini sanırız. Sanırız ki bir daha gülümsemek, yumuşamak, hissetmek, canlanmak mümkün olmayacak. Aslında tek ihtiyacımız olan sudur. İhtiyacımız kalbimizin kuruyan iklimine su serpmektir. Bu kitap bunun için yazıldı. İçinde taşıdığın, senin için mücadele veren öğretmene, rehbere, şifacıya ve savaşçıya rahatlamayı, kalbini sulamayı hatırlatmak için...

18 Mart 2021 Perşembe 23:10
Bu haber 3313 kez okundu
Kuruyan Kalpleri Sulamak ve Rahatlamak için Bir Kitap:
‘Kalbimiz kurur bazen ve biz bir daha yeşillenemeyeceğini sanırız. Sanırız ki bir daha gülümsemek, yumuşamak, hissetmek, canlanmak mümkün olmayacak. Aslında tek ihtiyacımız olan sudur. İhtiyacımız kalbimizin kuruyan iklimine su serpmektir. Bu kitap bunun için yazıldı. İçinde taşıdığın, senin için mücadele veren öğretmene, rehbere, şifacıya ve savaşçıya rahatlamayı, kalbini sulamayı hatırlatmak için... Depresyonu ve panik atağı çokça deneyimlemiş bir yoga eğitmeninin kaleminden Kundalini Yoga ve Meditasyon öğretişinden ve bu deneyimlerden süzülmüş, hayatında kullanabileceğin bir alet çantasını sana samimiyetle sunan bir kitap...’

Kundalini Yoga Eğitmeni Nur Taran’ın kaleme aldığı, Aura Yayınları’ndan Şubat ayında yayınlanan ‘Kundalini Yoga ve Meditasyon’la Rahatlama Rehberi, Kendime Not:Rahatla’ kitabı, okuyucularla, depresyon, panik atak ve stresin yoğun etkilerinden kendi başlarında özgürleşmeleri için kullanabilecekleri KundaliniYoga öğretisinden nefes, meditasyon, egzersizleri, kendi deneyimleriyle samimibir dille birleştirdiği bir akışla paylaşıyor.

‘Bu kitabınamacı, panik atak, endişe bozukluğu, yoğun stres dolayısıyla çeşitlihastalıklar, depresyonu deneyimleyen ve kendisini yalnız hissedenlere yalnızolmadıklarını; çıkışın mümkün olduğunu aktarmak’ diyen Nur Taran, ilk gençlikyıllarında başlayan ve kurumsal hayatta çalışırken zirveye ulaşan panik atak vedepresyon süreçleriyle ilgili deneyimlerini, sorgularını paylaştığı kitabındakurumsal hayattan yoga eğitmenliğine doğru dönüşümünde yaşadığı mucizelerideaktarıyor.

Bu dönüşümsürecini, Kundalini Yoga öğretisinden alıntılarla ve strese dair yogikyaklaşımlarla merceğe tutan Taran, özellikle pandemi döneminde kendi üzerindedenediği ve kitabına aktardığı uygulamaların ve önerilerin okuyucuların kimseyebağımlı olmadan kendilerine destek olabilmelerini sağlayacağını ifade ediyor.

KendinleArandaki Boşluğu Kapatmak

5000 yıllık Kundalini Yoga ve Meditasyonöğretisini 1969 yılında batıya taşıyan Yogi Bhajan’dan alıntılarla örülenkitabın kurgusundaki ana mesaj ‘Kişinin Kendisiyle Arasındaki MesafeninKapanması’.

Kişinin öğrenilmiş kimlikler, tanımlarlakendi özünden uzaklaşmasının acının temeli olduğunun ve günümüzde yaşadığımızbağımlılıkların ve depresyonun kaynağının bu sonsuz var oluş halimizinunutulmasından kaynaklandığı ve bunun anımsanması için Kundalini Yoga’dantekniklerin paylaşıldığı kitapta iki paketin hayat değiştirici nitelikteolduğunu söylüyor Nur Taran: Acil DurumPaketi ve Hayat Ritüeli Paketi.

AcilDurum Paketi ve Hayat Ritüeli Paketi

‘Öncelikle panik atak ve yoğun stresanlarında kendi stres kişiliğini tanıyıp, ‘Ben strese girince ya da panikhalinde nasıl bir insana dönüşüyorum? Daha alıngan mı, daha sabırsız mıoluyorum?’ gibi sorularla, bunları önce analiz edip tanımak, o anda yapacağınmüdahaleleri bilmek önemli. Kitapta belirli soruların bizdeki karşılıklarınıbularak hazırlanmasını önerdiğim Acil Durum Paketi’nde bu anlık müdahaleler yeralıyor. Hayat Ritüeli Paketi’nde ise her gün kendinle ilgilenirkenyapabileceklerini Kundalini Yoga öğretisi ve kendi deneyimlerim ışığındapaylaştım,’ diyen Nur Taran, kitaptaki önerilerine evde uygulanabilecek pek çoktekniği de dahil ettiğini aktarıyor.

KundaliniYoga Stresin Etkilerini Dönüştürür

Kundalini Yoga’da stresi serbest bırakmaüzerine bir çalışma yapıldığında, hareketlerle bedene belirli ölçüde basınçuygulandığını ifade eden Nur Taran ‘Biz buna iyi stres diyoruz,’ diye ekliyor.

‘Dürt, kışkırt, yüzleştir ve yükselt.Kundalini Yoga’nın kriya dediğimiz ve tüm enerji sistemleri ve tabi fizikselbedendeki kayıtlar üzerinde çalışan hareket akışları, benim tabirimle miniköykülerimiz bu dört basamakla dönüşümü sağlıyor.

Önce sisteme nefes, mudra, tekrarlıhareketlerle ve mantrayla biraz basınç uygulayıp, sonra suyun kaynamasınabenzer şekilde farklı yogik teknikleri birleştiren, her biri birbirinden farklıkombinasyonlarla ocağın altını biraz daha açıyoruz. Suyu kaynatmaya başlıyoruz.Bir yer geliyor ve su fokurdamaya başlıyor. Orada duygu çıkışları olmayabaşlıyor. Ağlama, bağırma, uyku hali gibi… Burası kışkırtma noktası. Sonrahareketlerle bir vadiye çıkıyoruz. Son düzlüğe çıktığımızda da yükseltmeaşaması geliyor. Yani o nedir? Stres alanını açıp zihnin rahatlayabileceği birbakış açısını genişletebilmek. Buaşamalar öğretinin meditasyonlar da dahil her uygulamasında farklı şekillerdevar.

Kitapta bunu deneyimleyebilecekleri vebenim favorilerim arasında yer alan, kendi kendilerine uygulayabilecekleribirçok nefes tekniğini, meditasyonu, kriyayı paylaştım. İlüstrasyonları dabenim karikatürize versiyonumu çizgilere taşıyan Ayşe Milli tarafından keyifleyapıldı.

Bu kitap okuyucunun, kimseyi takipetmeden, kendi kendini bütünlemesi, ihtiyaçlarının farkına varması, kendikendisiyle ilgilenmesi ve kendini şifalaması için,’ şeklinde konuşuyor.

Spiritüel Savaşçı: Hassas, Canlı veDayanıklı

Kitapta yer alan Spiritüel Savaşçıkavramından bahseden Nur Taran, savaşmak kelimesinin kendi stratejinibelirlemek anlamında kullanıldığını söylüyor. Nasıl adım atacağını, durumlanasıl ilgileneceğini bilmenin ve sonra onun üzerine son derece dişil bir özşefkat pratiğini eklemenin önemini vurguluyor.

Taran, ‘İçinde bulunduğumuz dönemde,özellikle salgın bir hastalıkla 1 yıldır mücadele ederken ve bu süreçtekendimizi daha fazla dinlerken durmaksızın değişkenlik gösteren şartlarda, çokhisseden, hisleriyle bağı olan hassas insanların güçlü bir sinir sisteminesahip olması hayati önem taşıyor. Zira bu kişilerin hisleriyle bağınıkoparmadan gördüklerine dayanabilmesi gerekiyor. Yine çok hissetme ve yoğunbilgi trafiği, yorgun hissetme halini de beraberinde getirebiliyor. Biz, buhalin yerine, kaynağını sonsuzluktan alan bir dinamoyu yerleştirmesi ve canlıolması için çalışıyoruz.

Bu hassasiyetinin altını kısmadan,kendini uyuşturma yoluna başvurmadan hayatını canlılıkla, üretkenlikle ve engerçek haliyle yaşamayı seçen, hissettiklerine, deneyimlediklerine esnek biredayanıklılıkla yanıt veren kişilere Kundalini Yoga’da Spiritüel Savaşçılardiyoruz.

Hayatın akışına bu yaklaşımı uygunşekilde yerleştirmenin benim hayatımı kurtardığını deneyimleyince öğretidensüzdüğüm ipuçlarını kitapta paylaşmak istedim. Bu ipuçları uygulandığı süreceözellikle çok hassas olan kalplere destek olacağından eminim’ şeklindekonuşuyor.

banner589

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV