banner630

banner629

banner626

banner625

banner628

banner624

banner604

banner577

banner528

banner565

03 Aralık 2021 Cuma

Kamu Kurumu niteliğinde İktisadi Sivil Toplum Kuruluşu!

21 Şubat 2013, 13:32
Bu makale 60145 kez okundu
Kamu Kurumu niteliğinde İktisadi Sivil Toplum Kuruluşu!

İlk bakışta yazımın başlığı anlamsız görünebilir. Ama şu bizim esnaf ve sanatkar kuruluşlarında öyle şeyler yaşandı ki, şeytanın bile aklına gelmeyecek öyle şeyler yapıldı ki, bende başlığı böyle atmak zorunda kaldım. 
Sırma saçlı kıvırcık kel gibi bir şey,işte.. 
Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Şurası’na ön hazırlık çalışması olarak ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yer alacağı çalışma grupları oluşturacakmış. Bu çalışma grupları hazırladıkları raporlarını 2013 Kasım ayında yapılacak şuraya sunacaklarmış. Çalışma grupları;
Mevzuat,
Vergi ve Sosyal Güvenlik,
Mesleki Eğitim,
Kredi, Finansman ve Teşvik, 
Yenilikçilik,
Ana başlıklarda belirlenmiş. Bakanlığın bu gayretinin başarıya ulaşmasını diliyorum. Gönül isterdi ki, şu gruplardan özellikle mevzuat çalışma grubunda bendenizde yer alabilseydim. Yer alamayacağım ama kaleme aldığım bu yazımı ve benzer nitelikteki diğer yazılarımı bir dosya halinde Bakanlığa, tüm birlik ve federasyonlara göndereceğim.
Neden Mevzuat Çalışma Grubu içerisinde yer almak istediğimi şöyle izah edeyim.
Bakanlığa, esnaf ve sanatkarlar kuruluşlarının hukuki yapılarını sil baştan düzenleyecek bazı önerilerim olacak. Ama önce bu önerilerimi ortaya çıkartan sebepleri sıralamam gerekecek. Dedim ya, şu bizim esnaf ve sanatkar kuruluşlarında öyle şeyler yaşandı ki, şeytanın bile aklına gelmeyecek öyle şeyler yapıldı ki, bir daha bunların yapılmaması ve yaşanmaması için öncelikle hukuki yapının değiştirilmesi gerekecek.
Hâlihazırda yeni bir Anayasa çalışması varken onun içerisine esnaf ve sanatkarlar kuruluşları ile benzer diğer kuruluşları düzenleyen mevcut 135.Madde benzeri bir madde kesinlikle konulmamalı.Her platformda kendimizi ‘sivil toplum kuruluşu’ olarak lanse edeceğiz hem de bize “kamu tüzel kişiliği” kazandıran “kamu kurumu niteliğinde” bulunma statüsü veren Anayasal bir düzenlemeye bağlı kalacağız..
Sırma saçlı kıvırcık kel!
Yöneticileri, saçlarının her bir teline kadar siyasete bulaşacak.Odaları,Birlikleri,Federasyonları ve TESK’i partilerinin manevra alanı gibi kullandıracaklar.Sonra da ‘biz sivil toplum örgütüyüz’ diyecekler.1982 vesayet Anayasası ile meslek kuruluşları öyle güzel dizayn edildi ki,28 Şubat mimarları boş yere ‘Bu kez silahsız kuvvetler halletsin‘ demediler..Vesayet rejimi resmen sivil alanı işgal etmiş, neticesinde de esnaf kuruluşları siyasi partilerin ilgi alanı olmuştur.
Onlar için bir şeyler yapma anlamında değil, yöneticilerini partilerine kazandırma anlamında!
Partilerine kendilerini ispat için memleket memleket “Cumhuriyet Tır’ı” dolaştırmak; “Esnaf Kurultay” ı tertiplemek,’sahipsiz kalan esnaf ve sanatkar ile sosyal demokrat siyaset arasında köprü kurmak’ Derviş Günday’ın icadı; MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi iken 3 Eylül 2001 tarihinde kendi imzası ile partisinin teşkilatlarına gönderdiği yazı ile “ilgili meslek kuruluşlarının da kazanılarak yanımızda yer almalarının sağlanması” talimatının verilmesini de Ağaç İşleri Federasyonu başkanı Ali Rıza Ercan’ın marifetleri (!) olarak sıralayabiliriz. Ya İzmir’imizin Mehmet Ali Susam’ı? Onun marifetleri başlı başına bir destandır..Esnaf kan ağlar, esnaf vergisini ödeyemez, ama bu kardeşimiz halefi Zekeriya Mutlu ile birlikte İzmir vergi rekortmenleri arasına girer..Görüyorsunuz değil mi, analar, affedersiniz odalar ne aslanlar yetiştirmiş!
Benzer daha onlarca kişi ve olay sıralamak mümkündür. Demek oluyor ki,5362’de geçen ‘Amaç dışı faaliyet yasağı’ hiç kimsenin umurunda ve takibinde değil!
Dolayısıyla, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının hukuki statülerinin tamamen gönüllülük esasına dayanan bir hüviyete büründürülmesi kaçınılmaz olmaktadır. Üyelik zorunlu değil, gönüllü olmalıdır. Ana tema bu olduktan sonra içerik bunun üzerine kolaylıkla inşa edilebilecektir. Unutmadan; dünyanın hiçbir yerinde kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu yoktur!
Başlıkta ‘İktisadi Sivil Toplum Kuruluşu’ demiştim ya, Derviş Günday’ın, kendisi ve 8-10 arkadaşını Ankara Şoförler Odasından emekli ettirmesini, şoför odalarının para, affedersiniz plaka basmasını bu tanımlama altına koyabilirsiniz. Bu halleriyle odalar işyeri, yöneticileri de işveren olmuş olmuyorlar mı? Al sana Kamu Kurumu niteliğinde İktisadi Sivil Toplum Kuruluşu! 
Yapılacak yeni düzenlemede özellikle şoför odalarının diğer kanunlardan kaynaklanan belge ve plaka satışına son verilmelidir. Bu durum teşkilat içerisinde çok yüksek bir gelir adaletsizliğine sebep olmakta ve sonucunda da 81 esnaf birliğinin yüzde 35’inin başkanı şoförlerden oluşmakta, TESK’in 14 kişilik yönetim kurulu üyesinin yarısını da yine mesleği şoförlük olan üyeler oluşturmaktadır.
Adalet mi bu? 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bu önerime sıcak bakacağını umuyorum. Yoksa ESDER’in, Esnaf ve Sanatkarlar Şura’sında yer alma ısrarını anlamakta zorlanacağım.
Gördüğünüz gibi şu bizim esnaf ve sanatkar kuruluşlarında çok şeyler yaşandı ve şeytanın bile aklına gelmeyecek şeyler yapıldı…
Bundan böyle esnaf teşkilatlarında şeytanın bile aklına gelmeyecek oyun entrika, soygun, vurgun ve bir kısım idarecisinin saltanat sürdürmesine engel olacak ciddi bir öneri paketi üzerinde çalışma yapıyorum hiçbir beklenti ve korkum olmadan ilgili Bakanlığa en kısa zaman da sunacağım.
Beklenti derken korkuyu da ekledim neden? Çünkü bu teşkilatlarda hala kartondan kabadayı ve mafyalar var ama güçleri bana yetmez… yaptıkları ankesörlü telefon ve ya normal telefonlarla arayıp ve yahut bir şartlarda değişik yollarla tehdit etmek hava atmaktır….
Buyurun Kamu kurumlarının araç ve gereçlerine bir önceki yazımda Elmadağlı ya atıfta bulunurken devamı demiştim devamı gelecek.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV