banner624

banner604

banner577

banner565

banner528

25 Eylül 2021 Cumartesi

Kimsenin, ‘Ben Güçlüyüm, Fatura Ödemem’ Deme Hakkı Yok”

TASAVVUF

12 Kasım 2017, 12:03
Bu röportaj 50743 kez okundu
TASAVVUF
Bünyamin Ertekin

Kıymetli okurlar bu haftaki konumuz gönül dünyamıza hitap ediyor. Konumuz  “Tasavvuf”  ve bu konu ile alakalı Araştırmacı Yazar Sayın Bülent Civan Bey ile bir söyleşimiz oldu. Tasavvuf ile alakalı birçok  soruya cevap bulabileceğiniz bu söyleşiyi istifadenize sunuyorum.


Bünyamin Ertekin
Bülent Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Bülent Civan 1966 Tokat doğumluyum. Medeniyet tasavvuru ile ilgili çalışmalar yapmaya gayret ediyorum. Bu hususta müşterek çalışmalar yapıyoruz. Muhtelif dergilerde medeniyet merkezli yazılar yazıyorum. İslam medeniyetinin irfan mecrası olan, tasavvufa özel ilgi duyuyorum. Yayına hazır iki adet kitabım bulunmaktadır.

Bünyamin Ertekin Tasavvuf nedir? Nasıl bir anlam ifade eder? Tasavvuf denilince aklımıza ne gelmeli?

Bülent Civan  Tasavvufun, sufiler tarafından çeşitli tanımları yapılmıştır. Bu tanımlar birbirini dışlayan tanımlar değildir. Hepsi bir bütünün farklı buudlarıdır. Her bir tanım tarif edenin kendi idrak zaviyesinden yapılmıştır diyebiliriz. Genel anlamıyla tasavvufu tarif edecek olursak, tasavvuf güzel ahlak demektir. Tasavvufi terbiyede bulunan tüm usuller, buna misal verecek olursak; zikir, rabıta, hatme, riyazet vb. hususların hepsinin meyvesi kişide güzel ahlakı ortaya çıkarmak içindir. Efendimiz (A.S) ‘’ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.”buyuruyor. Büyük şahsiyetlerin tanımı başta olmak üzere, tasavvufun zihnimde ki karşılığını, Al-i İmran suresi 31.ayeti kerime ile anlatmaya gayret edeyim.”(Resulüm) De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah’ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” Evet; Ayet-i kerimede, kim muhabbetullaha talip ise bana uysun, yani benim yolumda sülük etsin, ilerlesin ki, Allah’ta onu sevsin ve günahlarını bağışlasın buyruluyor. Kısaca; mesele onun ahlakını kuşanmak için, kalbin tasfiyesi ve nefsin tezkiyesi olarak mevzuyu hülasa etmiş olalım.

Bünyamin Ertekin Efendim tasavvuf bir yolculuk mudur?
Bülent Civan  Evet; tasavvufu bir yolculuk olarak da tarif edebiliriz. Bir rehberin refakatinde Allah ve Resulüne doğru bir yolculuk… Büyükler ne demişler:”önce refik, sonra tarik”  olarak ifade etmişler. Tasavvuf klasiklerinde okuduğum bir ifade vardır. Mürşit “ babullahtır” deniliyor; yani Allah (c.c) gidecek yolda mürşit bir kapı gibidir anlamında kullanılıyor. Kapıdan ne yapılır, geçilir… Asıl maksada vasıl olmak için mürşit refakatinde manevi bir yolculuğa çıkılır.,Efendimiz (S.A.V) ahlakını kuşanarak,Onun  kalbine doğru bir yolculuğa çıkılır.Maksat; Allah’ın rızasını tahsil etmektir.Mekke’nin fethi ile fiziki anlamda hicret sona ermiştir;fakat manevi hicret yani yolculuk, kıyamete kadar devam edecektir. Kehf Suresinde, Hz.Musa (A.S) ile Hz. Hızır’ın buluşarak yola çıkmaları, mevzunun idraki anlamında oldukça manidardır.
Bünyamin Ertekin Tasavvuf ile alakalı şüphesi olan Kalplerin mutmain olması için sormak istiyorum Tasavvufun kaynağı nedir? Asr-ı Saadette tasavvuf var mıdır?
Bülent Civan  Tasavvufun kaynağı, Kur’an ve Sünnettir. Bunun dışında bulunan her bir iddia tasavvuf değildir; aynı zamanda batıldır. Tasavvuf bir ilim mecrasıdır… Tüm ilim mecralarında olduğu gibi Nübüvvete dayanır. İslam’da bilginin kaynağı Nübüvvettir. Felsefi ifadesi ile söyleyecek olursak, İslam epistemolojisi Nübüvvete dayanır; Vahyi Nübüvvet vesilesi ile öğreniyor ve tatbik ediyoruz. Kısaca söyleyecek olursak, tasavvuf; Allah Resulünün batınından neşet etmiştir. Ona dayanmayan hiçbir ilim hakikate vasıl olamaz. Bu konuda Cibril (a.s) hadisi olarak bilinen hadis meşhurdur. Cibrili Eminin Efendimiz (S.A.V) sorduğu, iman nedir, İslam nedir, ihsan nedir sorularıyla devam eden hadis ehli tarafından tefsir edildiğinde, iman nedir sorusu, kelam ilmine İslam nedir sorusu fıkıh ilmi ve şeriat ilimlerine, ihsan nedir sorusuna verilen cevabında tasavvuf ilmine tekabül ettiği ifade edilmiştir. Bu soruların hepsi İslam’ın bütününe şamil sorulardır. Tasavvufun kaynağını açıkladıktan sonra, Asr-ı Saadette tasavvuf var mı sorunuza geçeyim. Allah Resulü (A.S) İslam’ın mutlak müderrisidir. Sahabe-i Kiram efendilerimiz de mutlak talebedir. İslam’ı öncelikle Sahabe-i Kiram hazaratı tatbik etmiştir. Sahabenin her biri Efendimizin her halini hayata geçirme, tatbik etme gayreti içerisinde olmuşlar. İsim olarak tasavvuf mefhumu geçmese de Saadet asrında tasavvuf ilmi yaşanır bir halde mevcuttu. Züht hayatı olarak ta söylenebilir. Sonraki asırlarda tasavvuf ve müesses hali olan tarikatlar olarak da mevcudiyetlerini sürdürmeye devam etmişlerdir.

Bünyamin Ertekin   Günümüzde bazı kimseler Tasavvufun kaynağını yabancı kültürlere dayama gayreti içine girmişler. Tasavvuf’u Yunan mitolojisi, Hint Mistizmi ile birlikte değerlendiriyorlar ve hatta çok üzücü ki tasavvufa ayrı bir din gözüyle bakanlar bile var.Konuyu  bu yönünü bize biraz açar mısınız?

Bülent Civan Biraz öncede beyan ettiğimiz gibi Kur’an ve Sünnete dayanmayan, kaynağını başka yerlerde arayan hiçbir tanım, İslam tasavvuf ilmi değildir. Tasavvufun ölçüsü Şeriattır. Yunan mitolojisi olsun, Hint mistizmi olsun,bu kavramlar bizim bilgi evrenimize ait mefhumlar değildir.

İslami  bilgi evreninin dışında bulunan kavramlar ile tasavvufa bakmak,zihni evrenimizin ne derece, başta batı uygarlığı olmak üzere, başka bilgi evrenlerinin kavramları tarafından istila edildiğinin bir göstergesidir.Tasavvufa ayrı bir din gözüyle bakanların hiçbir dayanağı olamaz.Dayanak olarak bir şeyler söylemiş olsalar bile,söyledikleri İslam dininin dışındadır.Asırlardır devam eden tasavvuf geleneğini görmemek zır cahillikten başka bir şey değildir.Şu husus kesinlikle bilinmelidir ki tasavvuf Kur’an ve Sünnetin içselleştirilmesinden başka bir şey değildir.İslam’ı hakkıyla tatbik etmenin önünde engel olan nefs terbiye edilir, kalpte tasfiye edilerek Allah’tan gayrı kalpte ne varsa çıkartılır.Tasavvuf bu şekilde İslam’ı en derunu bir usulde yaşamaktır.

Bünyamin Ertekin    Dört hak mezhebin imamlarının tasavvufla ilişkisi ne idi? Onların bu husustaki görüşlerinden bahseder misiniz?

Bülent Civan  Dört büyük imamın hayatları tetkik edildiğinde, dördününde züht hayatı yaşadıklarını görürsünüz. İçtihat sahibi müçtehit olmalarına rağmen, züht sahibi sofilerle görüştüklerini de kaynaklardan öğreniyoruz. Bu hususta İmam Gazali Hz. Nakleder: İmam Şafi r.a soruyorlar: Şeyban-i Rai’nin yanına gidiyorsun? Onda ne buluyorsun? İmam cevap verir: o benim bilmediklerimi biliyor. Buradan tasavvuf ilmini anlıyoruz. İmam Şafi ki müçtehit… Bu günkü anlamıyla bir tarikat dersi mi aldılar mı onu bilemiyorum. Şu husus unutulmamalı:”Bilmiyorsanız ehli zikir olan ilim sahiplerinden sorun”emri ilahisine uyarak sorma nezaketini göstermişlerdir. Ayrıca İmam-ı Azamın, Cafer-i Sadık ile ilgili sözleri de  malumdur. Son iki senem olmasaydı Numan helakteydi sözleri de meşhurdur. Bunlar bize büyük İmamların kendileri takva sahipleri olmalarına rağmen, züht ehli bilinen sufiler ile de münasebetlerinin olduğunu göstermektedir.

Bünyamin Ertekin internete girip arama yaptığınızda çok farklı Tasavvuf tanımı ile karşılaşıyoruz her birine tasavvuf olarak inanacak olup da İşimiz var Bu konu çok önemli Bunu bize açıklarsanız sevinirim

Bülent Civan  Yaşadığımız çağ kaos çağıdır. Bilgi kirlenmesinin yoğun olarak yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. İslam’ın bilgi evreninin, dağıldığı bir dönemdeyiz. Kadimde olduğu gibi bilgi gümrüklerimiz yok. Onun için, internette olan her bilgiye itibar etmemek gerekir. Tasavvufla ilgili yazılmış, birçok nitelikli eser mevcut. Günümüzde tasavvufun tanımından başlayarak anlatan eserlere ulaşmak gerekir. Araştıran kişi dert ehli ise derdini dert edinirse bir türlü bu eserlere ulaşır.

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  BENİ HAYATA BAĞLAYAN TEK ŞEY AHİRET İNANCIMDIR?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • İzmir Time - 10 Temmuz 2014 Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV