Kırşehirliler 30. kuruluş yıldönümlerini coşkuyla kutladı          

İzmir’deki Kırşehirliler buluştu

İzmir Kırşehir Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği, 30. Yıl kuruluş yıldönümünü üyelerin yoğun katılım gösterdiği coşkulu bir gala yemeği ile kutladı.

Kestanepazarı Hafızı Türkiye İkincisi Oldu... Kestanepazarı Hafızı Türkiye İkincisi Oldu...

Gala yemeğinde konuşan Dernek Başkanı Mustafa Çanakçı, günümüzde sivil toplum kuruluşlarının öneminin giderek arttığını, bundan yaklaşık 800 yıl önce dünyanın ilk meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşu olan Ahilik Teşkilatının Kırşehir’de, Ahi Evran tarafından kurulduğunu söyledi.

Dünyanın ilk meslek ve kadın sivil toplum örgütü Kırşehir’de kuruldu

Dünyanın ilk kadın sivil toplum örgütü olan Anadolu Bacıları Teşkilatının da yine Ahi Evran’ın eşi Fatma bacı tarafından 800 yılların ortalarında Kırşehir’de kurulduğunu ifade eden Çanakçı, “Kırşehir’de kurulan bu sivil toplum örgütleri ile meslek standartları, ticarette etik kurallar, kadınlarımızın iş hayatının içerisine dahil edilmesi ve ekonomiye katkı sağlaması gibi birçok değer hem Türk toplumuna hem de dünyaya kazandırıldı. Dünyanın ilk meslek kuruluşu örgütünü, yine dünyanın ilk kadın sivil toplum örgütünü kuran bir anlayış ve kültürün coğrafyasında doğmak ve büyümekten gurur duyuyoruz” dedi.

Dayanışma ruhunu güçlendiriyorlar                                                                                          

Dinde hoşgörü ve insan sevgisini tüm dünyada ilmek ilmek, bir Anadolu kilimi gibi dokuyan Hacı Bektaşi Veli, Şeyh Edebali ve Yunus Emre gibi Kırşehir’de yaşayan devlet adamı, düşünür, ozan ataları ile de gurur duyduklarının altını çizen Çanakçı şöyle konuştu: “Derneğimiz 30 yıl önce, 01 Haziran 1994 yılında kuruldu. Doğdukları topraklardan aldıkları bu güzel kültür ve düşünceleri, doydukları yer olan İzmir’de tanıtmak ve hemşerileri arasında birlik, dayanışma ruhunu güçlendirmek amacıyla tam 30 yıldır kesintisiz olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

Coşkulu bir şekilde yapılan gala yemeğinde; yerel sanatçı ve ozanların Kırşehir’e özgü söyledikleri türküler ile neşeli saatler geçirildi. 30. Yıl kuruluş pastasının kesilmesi ile de gece sona erdi.