Tarım ve hayvancılık sektörü, AGROEXPO Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nda 19. kez bir araya geldi .Civaner şirketler grubu Ciem ve Ketrom Tarım makinaları 2024 yılı tasarım ve teknolojik donanımlı ürünleri ile Fuara damgasını vurdu.

Fuar ile ilgili izlenimleri izmirtime.com'a aktaran Ciem Tarım Makinaları -Ketrom Genel Müdürü İbrahim Civaner; "Maksimum yük ağırlığı 750 kg olan römorklar yük ağırlığı 3,5 ton olan römorklar, 3,5 ile 10 ton arasında olan römorklar,10 tondan fazla olan römorkları üreterek, müşteri hedef kitlesinin taleplerini yerine getiren Tonaja göre teker ve dingil özelliği olan römorklar, Tonaja göre makas sayısı belirlenen römorklar, Hidrolik ve mekanik frenli römorklar, Soketli elektrik sistemli römorklar ile beraber müşteri talebine ve uygulama alanının gerektirdiği ihtiyaçlara yönelik, daha pek çok özelliği barındıran farklı konfigürasyonlarda özel ekipmanları sunabildiği, en verimli ve optimum çözümü teorik ve saha ekibi olarak işlendiğinde üretime-ürüne değer kattığına inanan, 1 adet ürünün farklı tonaj ve tasarımlar ile en az beş tonajda üretiminin gerçekleştirilerek Türkiye'den ve Dünyanın dört bir tarafından talepte bulunan müşterilerimize ulaştırıyoruz"

İşletme sahibi Eylem Civaner ise ; "Firmamız 30 yıllık tecrübesi ile sektörde  lider konumundadır...Ciem Tarım Makinaları Konstrüksiyon  işletmesi olarak, biz ihtiyaç ve talebe göre bir çok tarım makinaları imalatı Gerçekleştirmekteyiz. Türkiye'de ve dünyanın bir çok noktasında fuarlara katılan firmamız ürettiği tarım makinaları ile her alanda damgasını vurarak kendisini uluslararası arenade alanında lider ve  söz sahibi olmuştur.Bu gururu Tüm çalışma ekipmanları ile paylaşan Ciem ve Ketrom romörk bundan sonraki yürüyüşünde Türkiye'nin 100. yıl misyonuna yakışır bir şekilde  daima gelişerek, her daim yürüyüşüne teknolojik donanımlı profesyonel ekipman ve ekipleri ile devam edecektir."

İzmir’de toplam 330 bin metrekare alanda düzenlenen AGROEXPO Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nda arıcılık, bitkisel üretim, canlı hayvan, fidancılık, gübre, hayvancılık, sulama sistemleri, süt teknolojileri, tohumculuk, traktörler, tarım makineleri, kanatlı sektörü ve yedek parça firmaları yer aldı.

Ticaret Bakanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile ikili görüşmelerin yapılacağı organizasyona 100 ülkeden yaklaşık 500 yabancı katılımcı ile toplam 300 bin ziyaretçi bekleniyor.

GENÇ ÇİFTÇİLERE ÖDÜL

Fuarda İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından tarım alanında çalışma yapmak isteyen gençlere destek vermek amacıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Fikri Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Fuara katılım sağlayan İzmir Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gençleri tarıma kazandırmanın, sürdürülebilir tarımın en önemli parçalarından birisi olduğunu belirterek, “Gençler bu işleri biraz daha ileri aşamaya götürmeye başladılar. Özellikle dijital tarımda ve inovatif üretimlerin tamamında gençlerle bir arada oluyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı, tarımın yüzyılı’ dediğimiz bir dönemdeyiz. Bu dönemde özellikle gençlerin tarımın içinde olması, yenilikçi projeler geliştirmesi gurur kaynağı” dedi.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de gençleri tarımla buluşturabilmek, onların ilgisini tarım sektörüne çekebilmek için “Toprak ve Çocuk” ve “Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Fikir Yarışması” gibi projelere çok değer verdiklerini ifade ederek, “Gençlerin ilgisini yeniden tarıma yöneltmek adına onları teşvik ediyoruz. Bizler, tarımın bilinçli yapıldığında önemli bir kazanç sağlayabileceğini gençlerimize göstermek zorundayız. Onların tarım ve bağlantılı sektörleri hem önemli bir girişimcilik hem de çalışma alanı olarak görmesini sağlayacak yaklaşımlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Törende, “bitkisel ve hayvansal üretim”, “çevre dostu tarım”, “akıllı tarım” ve “kırsal kalkınma” kategorilerinde birincilik ve mansiyon kazananlara ödülleri takdim edildi.

Sergilenmeye hak kazanan 12 projenin yer aldığı sergi, 3 Şubat’a kadar fuarda görülebilecek.

Söyleşi, imza günü, bilgi yarışması gibi etkinliklerin de yer alacağı fuar, 3 Şubat’ta sona erecek.