Siyasette yirmi dört saatte köprünün altından çok sular aktığı gibi hayvanlar âleminde de yirmi dört saat içinde avcı av olabilir. Bir Nisan günü bakalım hangi avcılar av olmuş öğreneceğiz.

HAYVANLAR ÂLEMİNDE SİYASET VE SEÇİMLER…

Şunun şurasında seçimlere az kaldı. Bu süreçte adaylar son düzlüğe girmeden önce tüm hazırlıklarını tamamladılar. Çalışmalara sokak sokak, ev ev, gezmelere başladılar. O Pazar yeri senin bu taziye evi benim, oradaki asker uğurlama törenleri hepimizin deyip, gece gündüz dernek dernek koşturup duruyorlar. Sonuçta siyasi seçimlerde kazanmak önemlidir. Bunun için çeşitli planlar projeler yaparız. Bir takım ittifaklar kurarız. Çalışkanlığımızı projelerimizi anlata anlata bitiremeyiz. Birçok kez çalışkanlığı ile sembolleşmiş hayvanlar siyasi partilerimizin logolarını süslemiştir. Biz olayı biraz farklı bir açıdan değerlendirelim, hayvanlar âleminde siyaset nasıl yapılırmış, demokratik seçimlerin olmazsa olmazı nelermiş? İnsanlar arasındaki seçimlerle benzerlikleri var mıymış? Bakalım görelim.

İzmi̇rti̇me.com Whatsapp Image 2024 02 11 At 23.38.46 Kopya

Demokratik kültür, paylaşma, seçme seçilme, birçok hayvan türlerinde farklı farklı işleyişini devam ettirmektedir. Bir kısmında sorgusuz sualsiz sürünün tamamı lidere tabi iken, bir kısmında liderin önemi yoktur. Bir diğer türde ise zamana mevsime, doğa şartlarına göre lider değişiklikleri olur. Bir kısmında ise hedefe ulaşmak için her yolu denerler. Her türlü hinliği ortaya koyarlar. Kendilerini bağlayıcı hiçbir kural ve düzeni tanımazlar.

Örneğin aslanlar bir lider öncülüğünde özellikle güçlü avlarını yakalarlarken müthiş bir plan yaparlar. İnsanı hayretler içinde bırakan dehşet bir takım çalışması yaparlar. Avlarının dikkatini başka yönlere çeken sahte saldırı hamleleri yaparlar. Yine Şempanzeler kendi aralarında olağanüstü bir liderlik yarışına girerler. Lider adayları yanlarına diğer genç şempanzeleri çekerek taraftar toplarlar. Fillerde ise genellikle yaşlı ve deneyimli dişi filler grup lideridir. Fakat grubun saldırılara karşı savunmasını yapacak olanlar grup lideri tarafından seçilen genç erkek fillerdir. Grup lideri iyice yaşlanıp hatalar yapmaya başladığında yerine başka bir fili seçerek görevi ona devreder.

Kurt sürüleri de böyledir. Kurt sürülerinde biri erkek biri dişi olmak üzere iki lider vardır. Erkek lider sürüdeki erkekleri kontrol ederken dişi lider dişi kurtları kontrol eder. Dişi ve erkek lider kurtlar eşit statüdedir. Fakat müthiş bir hiyerarşi vardır. Sürünün lidere karşı sorumlulukları olduğu gibi liderinde gerektiğinde sürüsü için kendini feda etme sorumluluğu vardır. Liderlikten ayrılan kurtlar kaderine küsmezler, yeni lidere karşı isyan etmezler, ayrı bir sürü oluşturmazlar. Eski liderler yeni lider tarafından aşağılanıp horlanmazlar. Sürü içinde itilip kakılmaz. Eski liderler önceden lider değillermiş gibi sürü içinde üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirirler.

Mesela arılar ve karıncalar gibi çalışkanlıklarıyla ünlü canlılarda da liderlik ve takım çalışması önemli bir yere sahiptir. Bir kısım hayvanlarda ise ne liderin ne de takımın bir önemi yoktur. Onlar bireysel takılırlar. Kaos ortamından faydalanırlar. Kendi zekâlarına kurnazlıklarına güvenirler. Tilkiler böyledir. Oldukça çok kurnazdırlar. Amaçlarına ulaşmak için akla hayale gelmedik yöntemler denerler. Çakallar, sırtlanlar da öyledir. Onlarda sadece kendi çıkarlarını düşünürler. Özellikle sırtlanlar ve çakallar başkalarının avlarına çökmesini iyi bilirler. Avlanmak için kendileri çaba ve gayret göstermezler. Hazıra konarlar.

İnsanlar zaman zaman izledikleri siyasetlerini ifade ederken, arı gibi, karınca gibi çalışkan olduklarını dile getirirler. Rakiplerini Tilkilikle, çakallıkla, sırtlanlıkla itham ederler. Bu yönüyle hayvanlar âlemindeki siyaset ve liderlik seçimleri siyasetçilere her zaman ilham kaynağı olmuştur. Yine gerçekte lider olmayıp arka plandaki gerçek liderin emirlerini yerine getirenlere tavşan lider, Gerçekte gücü ve etkisi olmayıp ama varmış gibi gözüken liderlere kâğıttan kaplan deriz. Gücü ve iradesi yerinde ve etkisi olan liderlere aslan gibi güçlü deriz. Zayıflamış etkinliği azalmış hafıza kaybı yaşayan liderlere balık hafızalı, söylediklerini unutur gider. Sözüne güvenmediğimiz, hinlik, kurnazlık

peşinde koşan lidere kafasında kırk tilki var, kırkının kuyruğu bir birine değmiyor. Çok konuşup hiç iş yapmayanlara Leyleğin ömrü lak lakla geçermiş, diye pek itibar etmeyiz.

Sonuç olarak hayvanlar âlemindeki yaşam tarzı insanların siyasetlerine her zaman ilham kaynağı olmuş, oradan gerçek hayata birçok deyim ve sözler hayatımızda yer almıştır. Eşeği düğüne çağırıyorlarsa düğün yemeğinde ya odun bitmiştir ya da su bitmiştir. Yine siyasetin ayıları nerede bal var nerede armudun iyisi var çok iyi analiz ederler. Hele ki siyasi sırtlanlar çok temiz çalışırlar. Siyasi leşlerini hiç ortada bırakmayı sevmezler. Leşin tamamını hiçbir yerini ayırmadan yer bitirirler. Tüm siyasi kariyerlerini liderlerinin vefasına borçlu olup, sonradan liderlerine ihanet eden nankör kedilerde vardır. Siyasette yirmi dört saatte köprünün altından çok sular aktığı gibi hayvanlar âleminde de yirmi dört saat içinde avcı av olabilir. Bir Nisan günü bakalım hangi avcılar av olmuş öğreneceğiz.